باشگاه خبرنگاران/ بیماری تالاسمی نوعی کم خونی ارثی یا ژنتیکی است که دردسر‌های زیادی را برای برخی از خانواده‌ها و سازمان انتقال خون خصوصاً در استان ایجاد کرده است.

شکرزهی، مسئول انجمن بیماران تالاسمی در سراوان اظهار کرد: ازدواج‌های فامیلی و بی توجهی به آزمایشات قبل از ازدواج مهمترین عوامل ابتلا به این بیماری خونی است.
شکرزهی افزود: در این شهرستان ۵۵۰ مبتلا به بیماری تالاسمی هستند که که از خدمات انجمن بهرمند هستند. از مهمترین کار‌های انجمن آموزش و کمک به خانواده‌ها از نظر دارویی است.
سرپرست سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان نیز با بیان اینکه بالاترین میزان بیماران تالاسمی کشور در این استان متولد می‌شوند گفت: هم‌اینک سه هزار و ۳۰۰ بیمار استان نیازمند خون مستمر هستند.
ابوالحسن صفدری افزود: این بیماران برای تداوم حیات نیازمند اهدای خون مردم نوع دوست استان سیستان و بلوچستان هستند.
وی بیان کرد: با توجه به شرایط خاص سیستان و بلوچستان از جمله بالاترین آمار بیماران تالاسمی کشور و همچنین آمار بالای تصادفات جاده‌ای، بیماران زنان و زایمان و بیماران هموفیلی و دیالیزی و مراکز درمانی مصرف خون و فرآورده‌های آن در استان بالاست.
سرپرست سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان گفت: پیشگیری و مشاوره‌های قبل از ازدواج مهمترین موضوع در زمینه جلوگیری از تالاسمی است، زیرا هم اینک درصد زیادی از اهدای خون سیستان و بلوچستان صرف این بیماران می‌شود.
صفدری با تاکید بر اینکه بیماران مبتلا به تالاسمی و یا سرطان مرتبا به خون احتیاج دارند، اظهار کرد: به دلیل نیاز این بیماران از مردم و شهروندان عزیز درخواست داریم که به‌صورت مستمر و مداوم به پایگاه‌های تعیین‌شده به‌منظور اهدای خون مراجعه کنند.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today