ایرنا/ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: با تلاش انجام شده در زمینه برگزاری دوره‌های آموزشی برای پزشکان متخصص و تامین زیرساخت لازم، امکان معاینه چشمی نوزادان نارس (ROP) در این استان فراهم شده است.

احمد یزدان پناه، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار کرد: در کودکان نارس، ساختمان عروقی چشم کامل نشده است و دارای رشد غیر طبیعی است در این بیماری، شبکیه چشم به دلیل تنظیم نبودن اکسیژن یعنی کمتر بودن یا زیاد بودن از حد طبیعی، وزن کمتر از ۱.۵ کیلوگرم جنین، به دنیا آمدن نوزاد زودتر از ۳۴ هفته به وجود می آید.
وی اظهار کرد: براساس برنامه ریزی انجام شده هم اکنون امکان معاینه چشمی نوزادان نارس با وزن یک کیلوگرم که تا پیش از این باید متصل به دستگاه با آمبولانس به شیراز اعزام می‌شدند در روزهای یکشنبه و سه شنبه در بیمارستان شهدای خلیج فارس فراهم شده است.
یزدان پناه تاکید کرد: با توجه به اینکه نوزادان نارس بسیار آسیب پذیر هستند فراهم شدن زیرساخت معاینه چشمی این گروه از نوزادان یکی از ضرورت‌های درمانی استان بوشهر بود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: براساس استراتژی معاونت درمان و سیاست دانشگاه تلاش شده کمبود مزمن استان در رشته‌های فوق تخصصی به صورت ویژه برطرف شود.
یزدان پناه اظهار کرد: براین اساس تلاش شده با تکمیل زیرساخت‌ها امسال فوق تخصص جراحی عروق، جراحی شبکیه چشم، لاپاراسکوپی، پیوند کلیه و داخلی و اطفال د راستان بوشهر تامین شود.
وی ادامه داد: در زمان حاضر درخواست ۸۰ نیروی متخصص از معاونت درمان انجام شده و امیدواریم بالای ۶۵ درصد از این نیاز براساس کمبودهایی که وجود دارد، برطرف شود.
یزدان پناه در بخش دیگری از سخنان خود درباره تعرفه های پزشکان گفت: بیشتر پزشکان استان بوشهر تعرفه ها را رعایت می‌کنند و یک عده معدودی در برخی از رشته‌ها هستند که ممکن است خارج از تعرفه مبلغی را درخواست کنند که مردم می‌توانند طبق سامانه وزارتی گزارش این افراد را بدهند.
وی ادامه داد: از بهمن سال گذشته تاکنون ۱۱ جلسه کمیسیون تعزیرات در دانشگاه برگزار و ۶۸ پرونده بررسی شد که ۱۳ پرونده به نظام پزشکی، ۱۱ پرونده به تعزیرات و سه پرونده نیز برای اجرای دستور به دادستانی ارسال شد.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: آینده روشن است اما نیاز به کار همدلی و تلاش شبانه روزی دارد.

آخرین خبر بوشهر در اینستاگرام :
https://instagram.com/bushehr_akhbar