صدا و سیما/ رئیس هیئت مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی از افتتاح و فعالیت مرکز تحقیقات پسته در شهرستان زرندیه خبر داد.

محمود بارانی، رئیس هیئت مدیره تعاونی تولیدکنندگان پسته استان مرکزی اظهار کرد: ضرورت احداث مرکز تحقیقات پسته در شهرستان زرندیه به دلیل پسته خیزی این شهرستان است.
رئیس نظام صنفی کشاورزی زرندیه به کارکرد‌های مرکز تحقیقات پسته زرندیه اشاره کرد و افزود: این مرکز که قرار است با عنوان باغ تحقیقاتی یا باغ مادری پسته در زرندیه احداث شود، با کارکرد‌هایی در حوزه آموزش، تولید و تکثیر نهال پسته، انجام تحقیقات و آموزش پیوند درخت پسته، مبارزه با آفات پسته و ترویج ارقام فعالیت کند.
بارانی گفت: با وجود وضعیت نامطلوبی که در میزان برداشت پسته در کشور به دلیل بروز حوادث غیرمترقبه نظیر سرمازدگی، بارش تگرک و نیز خشکسالی بوجود آمد، اما خوشبختانه میزان آسیب پذیری باغات پسته استان مرکزی به مراتب کمتر از سایر نقاط پسته خیز کشور بوده و بعضی سالها، استان مرکزی در جایگاه اول تولید پسته کشور قرار گرفنه است.
او با اشاره به اینکه بیشترین باغات پسته در شهرستان زرندیه قرار دارد، خاطرنشان کرد: شهرستان زرندیه علاوه بر اینکه یک منطقه پسته خیز به شمار می‌رود رکوددار برداشت به نسبت سطح زیرکشت است و بر این اساس افتتاح مرکز تحقیقات پسته در این نقطه از کشور که حجم بالایی از تولید این محصول را دارد ضروری است.

آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today