ایرنا/ رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: نخستین گروه از پرندگان مهاجر مناطق سیبری برای گذران زمستان در تالاب‌ها و آبگیرهای استان فرود آمدند.

بهروز جعفری، رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی اظهار کرد: اردک سرسبز و خوتکا از پیش قراولان پرندگان مهاجر هستند که در آبگیرها و سدهای استان فرود آمده‌اند.
وی با اشاره به اینکه هر سال ۴۰ گونه از پرندگان مهاجر برای زمستان گذرانی در رودخانه ها، بندها، آبگیرها و سدهای استان فرود می آیند، افزود: پرندگان مهاجر در سدهای شیرین دره، سد بیدواز، بارزو و چری و همچنین رودخانه های اترک و کال شور توقف کرده و زمستان را سپری می کنند.
جعفری با بیان اینکه دی ماه اوج فرود پرندگان مهاجر در این خطه است خاطرنشان کرد: اردک سرسبز، باکلان، بوتیمار، خوتکا، حواصیل و اردک ماهی خور سفید از گونه های آبزی و یا کنارآبزی هستند که از نواحی سردسیر سیبری به این استان می آیند.
این مسئول گفت: برخی از گونه ها در مسیر مهاجرت ۱۰ تا ۱۵ روز را در این استان توقف می کنند و برخی هم زمستان را در این استان می گذرانند.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today