ایرنا/ معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: سهمیه داروی آنتی بیوتیک از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به استان اختصاص یافت و اکنون کمبودی در داروخانه های زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی استان وجود ندارد.

سیدعلی وکیلی، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی اظهار کرد: خراسان شمالی با ورود به پیک آنفلوانزا در هفته‌های گذشته با مشکلاتی مواجه بود که با شروع توزیع منظم آنتی بیوتیک ها در روزهای اخیر این مشکل در حوزه دانشگاه علوم پزشکی استان مدیریت شد.
وی افزود: اینک تهیه داروهای آنتی‌بیوتیک با نسخه پزشک در استان به راحتی انجام می شود و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
وکیلی ادامه داد: با این وجود پیگیر افزایش سهمیه آنتی بیوتیک در استان و توزیع آن در بین داروخانه ها هستیم.
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با تاکید بر اینکه شهروندان از مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک اجتناب کنند، گفت: با وجود این که کارشناسان بهداشتی بارها نسبت به مصرف خودسرانه داروها از جمله آنتی بیوتیک ها هشدار داده اند اما بسیاری از افراد با شروع کوچک ترین علایم بیماری مانند سرماخوردگی ساده به مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک‌ها روی می‌آورند، بدون آنکه از عواقب جبران ناپذیر آن آگاه باشند.
وی اضافه کرد: آنتی بیوتیک نمی تواند تمام عفونت‌ها را درمان کند و فقط علیه عفونت‌هایی به کار می رود که توسط باکتری‌ها، قارچ‌ها و انگل‌ها به وجود آمده باشد و برای درمان بیماری‌های ویروسی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا موثر نیست.
وکیلی عنوان کرد: در واقع تنها پزشک می تواند از بین انواع مختلف آنتی بیوتیک ها نوع موثر بر بیماری های مختلف را تشخیص و تجویز کند.

آخرین خبر خراسان شمالی در اینستاگرام :
https://instagram.com/bojnord_today