مهر/ مانور آمادگی برابر زلزله در مدارس کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

کیامرث حاجی‌زاده، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد در مانور آمادگی برابر زلزله، عنوان کرد: کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان‌های بلاخیز کشور است.
حاجی‌زاده افزود: توپوگرافی و شرایط خاص اقلیمی و فعال بودن گسل‌های زلزله، کهگیلویه و بویراحمد را در زمره استان‌های بلاخیز کشور قرار داده و آخرین زلزله‌ای که موجب خسارت فراوان به روستاها و مناطق استان شد، زلزله سال ۱۳۹۹ شهر سی‌سخت بود و باید همواره در آمادگی به سر ببریم.
وی همچنین بر توجه به مقوله پیشگیری در حوزه مدیریت بحران‌ها تاکید کرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با بیان اینکه در حوزه مدیریت بحران پیشگیری سرلوحه کار باشد، افزود: در جلسات و برنامه‌های متعدد و مختلف تاکید کردیم که فرهنگ مدیریتی در استان باید با فرهنگ پیش‌بینی و پیشگیری همخوانی داشته باشد تا در مواقع بحران کمتر متحمل خسارت و ضرر و زیان شویم.
وی ادامه داد: نظارت بر همه بناها و ساخت و سازها از جمله ساختمان‌های دولتی مانند مدارس باید بیشتر در دستور کار قرار گیرد و مانور زلزله در مدارس به این دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است که فراوانی جمعیت در مدارس و مراکز دانشگاهی است.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری با بیان اینکه باید حساسیت برای همه جامعه به خصوص دانش‌آموزان به دلیل انبوه جمعیت بیشتر باشد، گفت: مانور زلزله همه ساله با همکاری دستگاه‌های عضو ستاد بحران در مدارس برگزار می‌شود که هدف از برگزاری مانور در مدارس، بررسی نقاط ضعف و قوت در بحران‌ها و ارتقا آن است و اگر تهدیدی در حین انجام این مانورها وجود دارد به فرصت تبدیل شود.
حاجی‌زاده با بیان اینکه مانورها باید حقیقی باشند، گفت: آخرین بلای طبیعی که استان شاهد آن بود طوفان «مانسون» بود و علی‌رغم اینکه بعد از سیستان و بلوچستان دومین استان پربارش کشور بودیم، اما با آمادگی دستگاه‌های عضو ستاد بحران، آگاهی بخشی مناسب رسانه‌ها و ارسال هشدار پیامکی از این طوفان بدون فوتی یا حتی مصدومی به سلامت عبور کردیم.
حاجی‌زاده با اشاره به اینکه هزینه برای پیشگیری از بحران سرمایه‌گذاری است، خاطرنشان کرد: مقوله پیشگیری سرلوحه کار حوزه بحران باشد، چرا که اگر در بحران‌ها جان فردی به خطر بیفتد قابل جبران نیست.
حاجی زاده با بیان اینکه برخی از حوادث و بحران‌ها مانند سیل و آتش‌سوزی قابل پیش‌بینی است، افزود: برای مواقع زلزله آنچه به کمک می‌آید آگاهی بخشی و آموزش است، ضمن اینکه بناهای ساختمانی که احداث می‌شوند باید ایمن و مستحکم باشند.
حاجی‌زاده گفت: توجه جدی بر نظارت فنی بر ساخت و سازها، کنترل کیفیت مصالح ساختمانی و نظارت مهندسی دیگر موارد بسیار مهم بر جلوگیری از خسارت در زمان زلزله است، بنابراین مهندسین ناظر از بنا تا نمای ساختمان را مورد نظارت قرار دهند.

 

آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj_today