ایسنا/ شهرداری‌ها یکی از مهم‌ترین ارکان مدیریت شهری محسوب می‌شوند، نهادهایی عمومی غیردولتی که باید پس از کسب درآمد، نسبت به تامین نیازهای عمرانی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی شهرها، هزینه کنند. اقداماتی که با برنامه‌ریزی و نظارت شوراها، سامان می‌یابد؛ اما این نهادها مشکلاتی انباشته دارند که عمده‌ترین آنها نیروی مازاد و مسائل مالی است.

استان فارس بنا به اعلام مسئولان دفتر مدیریت شهری استانداری، ۱۱۹ شهرداری فعال دارد و هر یک از این مجموعه‌ها با توجه به ساختار جمعیتی، منابع درآمدی و ... دارای مسائل و مشکلات و چالش‌هایی است؛ با توجه به تداوم روند افزایش جمعیت شهری، یکی از مسائل مهم پیش روی شورا و شهرداری‌ها، تامین نیازهای مالی از محل منابع پایدار، توزیع مناسب این منابع و البته مواجهه با مشکل تراکم نیروی انسانی است.
براساس اعلام مدیرکل دفتر مدیریت شهری استانداری فارس، در سطح شهرداری‌های این استان قریب به ۴۵۰۰ پست تعریف شده وجود دارد که حدود ۲۷۰۰ پست بلاتصدیست، اما از سویی شاهد وجود نیروی مازاد در شهرداری‌ها هستیم، این پارادکس را هنوز هیچ شیوه مدیریت نتوانسته پاسخگو بوده و نسبت به حل کامل آن اقدامی عاجل برنامه ریزی و اجرا کند.
تعدادی از شهرداران فارس به بیان چالش‌های موجود بر سرراه فعالیت نهاد تحت مدیریت خود پرداختند و بعضا راهکارهایی برای رفع این چالش‌ها مد نظر داشتند، هرچند تاکیدشان بر ضرورت همراهی سازمان‌های بالادستی در سطح وزارت کشور و سازمان دهیاری‌ها و شهرداری‌ها برای رفع کامل موانع و مشکلات بوده است.
باقر گودرزی، شهردار نورآباد ممسنی در پاسخ به میزان تعامل شهرداران با شوراها بیان کرد: تعامل بین شوراها و شهرداران وجود دارد اما اگر گاهی کم رنگ شده به واسطه نبود اعتبار و کمبود درآمد شهرداری‌ها و انتظاراتی که مردم از شوراها دارند، بوده است، چرا که منتخب مردم هستند.
گودرزی ادامه داد: از طرفی مدیریت شهری از سوی دولت حمایت نمی‌شوند و تنها در بحث ارزش افزوده از سوی دولت حمایت می‌شوند؛ متاسفانه ارزش افزوده را متناسب با جمعیت محاسبه می‌کنند که به ضرر شهرداری‌ها به ویژه شهرداری‌های کوچک است.
او ادامه داد: از سوی سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور طرحی به مجلس ارائه شده که ارزش افزوده بر اساس محرومیت پیش‌بینی شود نه جمعیت.

درآمدهای سنتی چالشی جدی
او با بیان اینکه وقتی بحث درامدهای پایدار می‌شود عموما در شهرداری‌ها، درآمدهای سنتی مد نظر قرار می‌گیرد، گفت: درامدهای سنتی زیان ده هستند.
شهردار قیر خاطرنشان کرد: ایجاد کارگروه مشاوره در ایجاد درامدهای پایدار نوین مبتنی بر توان دانش بنیان احساس می‌شود.
زارع تصریح کرد: در بیشتر شهرها معادنی وجود دارد که به اشخاص واگذار شده که کار خاصی هم انجام نمی‌دهند و اگر معادن اطراف شهر به شهرداری‌ها واگذار شود، خدمت بیشتری به مردم انجام خواهد شد.
عطاءالله جوکار، شهردار لامرد نیز بیان کرد: شورای سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور تشکیل شده و بنده هم با رای اعتماد همکاران در شورا حضور پیدا کردم.

شیوه نامه سلامت اداری با رویکرد مقابله با فساد شورا تدوین شود
او گفت: مقرر شده که شیوه نامه سلامت اداری در شهرداری و دهیاری‌ها با رویکرد مقابله با فساد در این شورا تدوین شود.
جوکار با بیان اینکه همچنین ایجاد ساختار ستادی و اجرایی مدیریت بحران در سازمان شهرداری‌ها در دستور کار قرار گرفته، ابراز امیدواری کرد که در ادامه جلسات این شورا شاهد اقدامات مطلوبی با اصلاح اساسنامه سازمان شهرداریها و دهیاری‌های کشور باشیم.
کامبیز احمدی، عضو شورای شهر نورآباد هم گفت: چون شهرداری نورآباد به وسعت و گستردگی شهرداری شیراز نیست که بتواند سازمان فرهنگی جداگانه داشته باشد، لذا نمی‌تواند مبلغ زیادی به مباحث فرهنگی اختصاص دهد و اگر بودجه‌ای در این راستا دارد، همگی کمک به نهادهای فرهنگی است یعنی امکان اینکه به صورت جدی در حوزه فرهنگ ورود پیدا کنیم، چون سازمان فرهنگی نداریم، میسر نیست.
او در عین حال یادآور شد: در بحث فرهنگی اقداماتی انجام می‌شود و یکی از مواردی که بر روی آن کار می‌کنیم تا بتوانیم شهروندان را در موضوع حقوق شهروندی و مشارکت در مسائل شهری آگاه کنیم، پیگیری کمیته فرهنگ شهری است و تلاش می‌کنیم تا اساسنامه آن را تنظیم کرده و در نهایت به عنوان یک نهاد وابسته به شهرداری مصوب شود.
احمدی با بیان اینکه در این کمیته از ظرفیت معتمدین در حوزه‌های مختلف استفاده خواهد شد، گفت: در موضوع حل مشکل ترافیکی این شهر هم بیش از یک سال است درگیر این مسئله هستیم و توافق با مالکین منطقه هم انجام شده است تا بتوان بیش از ۴۰ درصد بار ترافیکی مسیر را برطرف کرد.
حسین اکبری، رئیس شورای اسلامی شهر نورآباد هم اظهار کرد: بیشترین معضل نورآباد بحث ورودی و ترافیک آن است که برای رفع این مشکل پیگیری‌های متعددی انجام دادیم، ولی تاکنون نتیجه نگرفتیم.
او با بیان اینکه از ۷۰ میلیارد تومان بودجه شهرداری نورآباد تنها یک سوم آن وصول شده است و امیدواریم بتوانیم مابقی آن را وصول کنیم، گفت: از طرف استانداری نامه‌ای ارسال شده است که در شهرداری اولویت با پرداخت حقوق کارکنان و کارگران است در صورتی که بودجه ۶۰ درصد مربوط به مباحث جاری و ۴۰ درصد آن عمرانی است.
اکبری با تصریح اینکه شهرداری نورآباد درآمد پایدار ندارد، گفت: منبع درآمد مردم نورآباد کشاورزی است لذا امیدواریم بتوانیم کارخانه آسفالتی خریداری کرده تا بتوانیم برای این سازمان یک درآمد پایدار ایجاد کنیم.
مصطفی دارابی، رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر نورآباد هم بیان کرد: در ضلع غربی نورآباد یک خیابان ۳۰ متری قرار دارد که در تفصیلی وجود دارد، اما بازگشایی نشده است لذا با مالکین توافق کردیم تا بتوانیم این معبر را برای رفع مشکل ترافیکی بازگشایی کنیم و به یاری خدا تا یکی دو ماه آینده خیابان شهید مدنی در این شهر بازگشایی خواهد شد.

آخرین خبر فارس در اینستاگرام :
https://instagram.com/fars.online