باشگاه خبرنگاران/ معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تغذیه بیش از ۸۰ درصد دام‌های استان از مراتع تامین می‌شود.

علی بهنام‌پور، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: پرورش و نگهداری دام در کهگیلویه و بویراحمد از دیرباز به شیوه روستایی و عشایری مرسوم و متداول بوده و اقتصاد و معیشت غالب مردم به این مهم وابسته است.
وی با اشاره به اینکه دامداری‌های علمی و صنعتی هم در چند سال اخیر در استان پیشرفت‌های خوبی داشته است، افزود: سرجمع تولیدات دامی این استان ۱۵۵ هزار تن است و با تولید ناخالص داخلی به ارزش دو هزار ۶۰۰ میلیارد تومان نقش مهمی در اقتصاد و تولید دارند.
بهنام‌پور با بیان اینکه صنعت دام و طیور کهگیلویه و بویراحمد با سه چالش اساسی روبرو است، ادامه داد: پدیده خشکسالی موجب شده از جمعیت دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفری واحد دامی استان بیش از ۸۰ درصد آن‌ها که دام سبک هستند به مراتع وابسته باشند.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد حذف ارز ترجیحی را دومین چالش اساسی صنعت دام و طیور برشمرد و اضافه کرد: سران سه قوه تصمیم گرفتند که ارز ترجیحی حذف و به سمت ارز نیمایی برود و موجب شد قیمت نهاده‌های دامی ۵ تا ۶ برابر افزایش پیدا کند.
وی با اشاره به اینکه تناسبی میان قیمت تمام شده و قیمت فروش محصولات دامی به ویژه گوشت قرمز و مرغ وجود ندارد، گفت: قیمت تمام شده یک کیلو گوشت قرمز به صورت زنده برای دامدار حداقل بیش از ۱۰۰ هزار تومان است، اما در واقع بیش از ۷۰ هزار تومان در بازار مشتری ندارد و تولید غیراقتصادی شده است.
بهنام پور، سومین چالش پیش روی دامداران این استان را کشش بازار عنوان کرد و افزود: کشش بازار در مورد محصولات دامی بسیار پایین است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه دامپروران این استان دو میلیون و ۷۰۰ هزار رأس دام سبک و سنگین در اختیار دارند، ادامه داد: امسال به دلیل کمبود علوفه طبیعی و بالا بودن قیمت نهاده‌های دامی به شدت در تنگنای تغذیه دام‌های خود قرار گرفته اند.
وی بیان کرد: از میزان تولید سالیانه ۹۶ هزار تن شیر و ۱۶ هزار تن گوشت قرمز در کهگیلویه و بویراحمد، ۳۵ هزار تن شیر و هشت هزار تن گوشت قرمز در مناطق عشایری تولید می‌شود.

آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj_today