دیار آفتاب/ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در ادامه برنامه های های خود در سفر به استان مرکزی از شهر تاریخی نراق و جاذبه های گردشگری آن بازدید کرد.

عزت‌اله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پیش از ظهر امروز در روز نخست سفر خود به استان مرکزی، پس از اولین احترام به مقام شامخ شهدای روستای دو دهک دلیجان و بازدید از کاروانسرای دو دهک از شهر نراق، بازار تاریخی نراق و تعدادی از خانه های تاریخی و بوم گردی این شهر بازدید کرد.
بازار تاریخی نراق، که به بازار شمس‌السلطنه نیز مشهور است، مربوط به دوره قاجار بوده و در بافت تاریخی شهر واقع شده است. این اثر که در تاریخ ۲۲ آبان ۱۳۶۲ با شماره ثبت ۱۶۴۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید، در زمره مناطق دیدنی و گردشگری نراق قرار دارد.
همچنین ضرغامی از خانه تاریخی فاضلین نراقی منسوب به ملا احمد و ملا مهدی از مفاخر شهر نراق و استان مرکزی بازدید و بر مرمت و بازسازی این خانه تاریخی تاکید شد، وزیر میراث فرهنگی، صنیع دستی و گردشگری بر تخصیص بودجه برای مرمت این اثر تاریخی قول مساعد داد.
این خانه تاریخی مربوط به اواخر دوره صفوی در فضایی به وسعت حدود ۵۰۰ مترمربع واقع شده و در سال ۸۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
ضرغامی همچنین در ادامه از موزه شهاب‌سنگ نراق بازدید کرد، موزه شهاب‌سنگ، در محل برخورد شهاب سنگی که در سال ۱۳۵۳ یک شهاب سنگ ۳ کیلوگرمی در شهر نراق فرود آمد، شکل گرفته است. این شهاب سنگ سقف مدرسه‌ایی را سوراخ و قطری حدود ۲۰ سانتی‌متر ایجاد کرد و در حال حاضر ۲۰ نمونه شهاب سنگ از سراسر دنیا در آن به نمایش گذاشته شده است.

آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today