صدا و سیما/ رئیس کمیته مرزی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: مرز چیلات یک توسعه همه جانبه برای استان ایلام بوده و از همه ظرفیت‌های قانونی برای گشایش برخوردار است.

شهریار حیدری، رئیس کمیته مرزی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در بازدید از مرز چیلات با بیان اینکه هدف این کمیسیون بررسی  امنیت پایدار و مسایل امنیتی و اطلاعاتی در مرزهاست، اظهار کرد: نگاه ما به امنیت پایدار است و در این راستا بحث بازارچه‌ها و مرز‌ها مجاز مورد تاکید می‌باشد.
وی افزود: این مرز در منطقه‌ای استراتژیک قرار دارد و ۱۰۰ کیلومتر از مرز مهران و بیش از ۱۰۰ کیلومتر با مرز چزابه فاصله دارد و یکی از مرز‌هایی است که در آینده تحت عنوان مرز مجاز با کشور عراق بازگشایی می‌شود.
وی با بیان اینکه ایجاد این مرز ،چرخه اقتصاد در سطح شهرستان و استان می‌چرخد تاکید کرد: با دعوت از دستگاه‌های مربوطه از جمله وزارت کشور، وزارت امور خارجه، مرزبانی جمهوری اسلامی ایران و دیگر دستگاه‌های مرتبط مثل گمرک بازگشایی مرز و بازارچه چیلات تسریع شود.
بهزاد علیزاده، نماینده شهرستان‌های دهلران، دره شهر، آبدانان و بدره در مجلس شورای اسلامی هم ابراز کرد: امیدواریم مجموعه تلاش ها، پیگیری‌ها و اقدامات در سطح ملی، استانی و شهرستانی منجربه پای کارآمدن طرف عراقی و گشایش مرز چیلات شود.
علیزاده با اشاره به اینکه مرز چیلات از مرز‌های رسمی کشور است که سال ۹۶ تصویب شد و یکی از مطالبات جدی مردم دهلران فعال کردن این مرز است،اظهار کرد:استاندار ایلام وعده داده که برای اربعین سال آینده چیلات آماده شود و امیدواریم مجموعه تلاش های، پیگیری‌ها و اقدامات چه در سطح ملی، استانی و شهرستان منجر به پای کار آمدن طرف عراقی و گشایش مرز چیلات شود.
لطیف صادقی، فرماندار ویژه دهلران هم با اشاره به اقدامات موثر در زیرساخت‌های مرز چیلات بیان کرد: مرز چیلات نقش موثری در توسعه پایدار منطقه ایفا می‌کند.
صادقی در خصوص سرمایه گذار بخش خصوصی هم یادآور شد: با توجه به اهمیت این مرز سرمایه گذار بخش خصوصی آمادگی خود را برای احداث پایانه در دو طرف مرز اعلام کرده و زمینه برای استفاده از ظرفیت بخش خصوصی فراهم است.

آخرین خبر ایلام در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/akharinkhabar_ilam/