صدا و سیما/ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از ارگ تاریخی میشیجان خمین بازدید کرد.

عزت‌الله ضرغامی، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دهم آذرماه ۱۴۰۱ در سفر دو روزه خود به استان مرکزی با حضور در شهرستان خمین از ارگ تاریخی میشیجان این شهرستان بازدید کرد.
ارگ تاریخی میشیجان بنائی خشت و گلی و متعلق به دوره قاجاریه است که در روستای میشیجان علیا از توابع شهرستان در حاشیه جاده خمین به تهران و در فاصله ۳۰۰ کیلومتری پایتخت واقع شده است.
این عمارت در زمینی به شکل مستطیل هشت ضلعی و به مساحت حدود یک هکتار در کنار امامزادگان این روستا بنا شده که ساختمان اصلی آن به صورت بنایی منفرد در دو طبقه با پلان چهار ضلعی و با نمای ترکیبی گچ و آجر در وسط محوطه قرارگرفته و سقف آن به وسیله قاب بندی‌های چوبی یکپارچه آراسته شده و محل اقامت امیر حشمت بوده است.  
در شمال و غرب محوطه فضا‌هایی با کاربری گلخانه، مطبخ، انبارغلات، محل اسکان خادمین و حیاط خلوت قرار دارد و عمده مصالح به کار رفته در این بنا خشت و گل و چوب بوده و سقف اطاق‌ها بصورت طاق آهنگ و طاق‌های چهار بخشی و سقف مسطح چوبی طراحی شده است.
در جنوب محوطه کالسکه خانه قرار دارد که دارای یک سقف چهار گنبدی است، همچنین در قسمت شمال و جنوب عمارت دو برج دیده بانی قرار گرفته است، در قسمت جنوب شرقی محوطه هشتی ورودی قراردارد که شامل یک راهرو و چند اتاق با سقف‌های چوبی در طرفین آن است و در زیر اتاق شمالی هشتی یک سیاهچال با ورودی مخفی از داخل اتاق قراردارد که از آن برای زندانی کردن افراد استفاده می‌شده است.
کار مرمت و بازسازی این اثر تاریخی که در سال ۱۳۸۹ شمسی به شماره ۲۹۷۰۵ در فهرست آثار ملی ایران نیز ثبت شده است، توسط بخش خصوصی و تحت نظر سازمان وقت میراث فرهنگی از سال ۱۳۹۴ آغاز شده و سال ۱۳۹۷ به اتمام رسید و دارای کاربری پذیرایی و رفاهی است.

آخرین خبر استان مرکزی در اینستاگرام :
https://instagram.com/markazi_today