صدا و سیما/ تعاون روستایی گیلان برای نخستین بار، زیتون مازاد بر نیاز زیتون‌کاران گیلانی را به قیمت حمایتی خریداری می‌کند.

عباس جعفرپور، مدیر تعاون روستایی گیلان از آغاز خرید حمایتی زیتون از زیتون‌کاران گیلانی برای نخستین بار خبر داد و اظهار کرد: خرید حمایتی زیتون از زیتون کاران گیلانی آغاز شده و تا ۱۵ دی‌ماه ادامه دارد.
وی با اشاره به اینکه قیمت خرید حمایتی قیمت روز بازار است، افزود: خرید زیتون همزمان با فصل برداشت این محصول و با هدف حمایت از تولید و تقویت بازار محصول زیتون آغاز شده‌ است.
وی بیان کرد: اتحادیه تعاونی روستایی گیلان به عنوان مباشر با استقرار نماینده خود یعنی اتحادیه تعاونی‌های شهرستان رودبار در مرکز خرید بخش منجیل خرید حمایتی را آغاز کرده که در صورت ضرورت مراکز خرید را افزایش خواهد داد.
جعفرپور خاطرنشان کرد: سازمان تعاون روستایی بر اساس تکالیف خود به عنوان کمک اجرایی وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار قیمت محصولات کشاورزی و بر اساس مصوبه این وزارتخانه و ابلاغ وزیر کار، خرید حمایتی زیتون را انجام می‌دهد.
وی درباره برنامه خرید حمایتی زیتون گفت: پس از خرید دانه‌های زیتون در مدت چند ساعت استحصال روغن انجام می‌گیرد و از ۱۶ تا ۲۵ هزار تومان بابت خرید آن بر اساس میزان روغن استحصالی و آزمایش‌های کارخانه به زیتون کار پرداخت می‌شود.
این مسئول عنوان کرد: پیش‌بینی شده امسال ۳۰ هزار تن زیتون در گیلان برداشت شود که نشان از افرایش سه برابری تولید زیتون در مقایسه با پارسال است.
۲۲ هزار باغدار شهرستان رودبار از هشت هزار هکتار باغ زیتون، رقم‌های گلوله، زرد، ماری، روغنی، فیشمی، شنگه، مانزالینا، کنسروالیا و آربیکن را برداشت می‌کنند.

آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today