صدا و سیما/ دستگاه تشخیص اختلالات ستون فقرات اسکلتی بدن برای اولین بار در کشور توسط یوسفی عضو هیئت‌علمی دانشگاه بیرجند اختراع، ساخته و به مرحله تجاری‌سازی رسید.

محمد یوسفی، تحصیل‌کرده رشته بیومکانیک در مقطع دکترا و عضو هیئت‌علمی دانشگاه بیرجند است که در ۱۳۸۸ توانست با کار علمی و تخصصی بر روی پایان‌نامه کارشناسی ارشدش محصولی به نام دستگاه تشخیص اختلالات ستون فقرات اختراع کند.
یوسفی با بیان اینکه تجاری‌سازی محصول یک واژه ساده، اما فرایند پیچیده‌ای دارد، گفت: ابتدا دستگاه به‌صورت اولیه ساخته و هزینه اولیه آن نیز از استانداری اخذ و نمونه اولیه از ایده به محصول تولید شد و سپس با شرکت در نمایشگاه واحد فناور تهران وارد فاز تولید محصول واقعی و نمونه اولیه مشتری‌پسند برای مراکز درمانی و تشخیص از طریق موج پوستی اختلالات ستون فقرات شدیم.
وی افزود: بیشترین فروش این محصول در مراکز دانشگاهی، آموزش‌وپرورش، مراکز ورزشی، فیزیوتراپی‌ها، بهداشت و درمان و جراحی‌های ارتوپدی برای غربالگری است که به این دستگاه نیازمند هستند.
مخترع دستگاه تشخیص اختلالات ستون فقرات گفت: با ارتقاء این دستگاه برای ۱۷ نقطه اسکلتی بدن، اختلالات اعضای بدن تشخیص داده می‌شود و این امر فرایندی است که بر دستگاه گذشته است.
این مخترع بیرجندی با اشاره به ایجاد شرکت دانش بنیان برای ساخت این محصول، افزود: هم اکنون در این شرکت نزدیک به ۲۵ نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از دانشجویان رشته‌های الکترونیک، پزشکی مشغول به کار هستند.
یوسفی با اشاره به روند ۱۳ ساله تجاری سازی اختراع دستگاه تشخیص اختلالات ستون فقرات گفت: حمایت مسئولان از تولیدات دانش بنیان می‌تواند روند تولید و تجاری سازی اختراعات را تا حد زیادی کاهش دهد.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today