صدا و سیما/ یک‌سوم بیماران دارای زخم‌ پای دیابتی در خراسان رضوی قطع عضو می‌شوند.

ایوب توکلیان، جانشین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: بیماری زخم پای دیابتی در مناطق زیر پوشش این دانشگاه منجر به قطع عضو بیش از یک سوم بیماران مبتلا می‌ شود.
توکلیان افزود: حدود ۱۵ درصد از بیماران مبتلا به دیابت در طول زندگی خود دچار زخمهای دیابت می شوند که زخم پای دیابتی و قطع اندام یکی از عوارض خطرناک این بیماری است.
وی اظهار کرد: میزان قطع عضو ناشی از ابتلا به دیابت در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به طور میانگین سالانه حدود ۸۰۰ مورد است که این عدد رقم خوبی نیست.
توکلیان ادامه داد: سالانه حدود ۷۰۰ هزار بیمار مبتلا به دیابت در بیمارستان‌ های کشور بستری می شوند که هزینه این بستری چیزی حدود ۱۷ هزار میلیارد تومان برآورد شده است که این موضوع تبعات مختلفی داشته و فشار زیادی به اقتصاد کشور وارد می‌ کند، بنابراین کنترل صحیح دیابت از مرحله پیشگیری تا مراحل بعدی آن از اهمیت بسزایی برخوردار است.
توکلیان افزود: از ابتدای امسال تاکنون بیش از پنج میلیون قلم انسولین به بیماران دیابتی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد که در سامانه سینا ثبت نام کرده بودند، توزیع شده است.
وی ادامه داد: کلیه بیماران مبتلا به دیابت می‌توانند با مراجعه به سامانه بیماری‌ های نادر به آدرس https://rda.behdasht.gov.ir/ با جستجوی کد ملی از ثبت اطلاعاتشان در سامانه مذکور اطمینان حاصل کنند و در صورت عدم ثبت اطلاعات با در دست داشتن مدارک بیماری و آخرین آزمایشات به مراکز معرفی شده در سامانه مذکور مراجعه نمایند.
جانشین معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: علاوه بر مراکز بهداشتی در بیمارستانهای قائم(عج)، امام رضا(ع)، منتصریه و شهید هاشمی‌ نژاد مشهد ثبت اطلاعات بیماران در سامانه بیماری‌ های نادر انجام می‌ شود.
دانشگاه علوم پزشکی مشهد با ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در ۱۶ شهرستان خراسان رضوی، ۸۰ درصد از جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری این استان را زیر پوشش دارد و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به جمعیت ۱۷ شهرستان دیگر این استان بر عهده دانشگاه‌ های علوم پزشکی نیشابور، سبزوار، گناباد، تربت‌ حیدریه و دانشکده‌ تربت‌ جام است.

آخرین خبر خراسان رضوی در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/khorasan_today
آخرین خبر خراسان رضوی در تلگرام :
https://t.me/Toos_today