ایرنا/ رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: چرای دیررس پاییزه دام‌ها باعث لگدکوب شدن خاک و کاهش نفوذپذیری آب در زمین شده و زیان‌های جبران ناپذیری به مراتع وارد می‌کند.

خالد خضری، رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد اظهار کرد: هر سال چرای دام‌ها در مراتع از ۱۵ آبان ماه به بعد ممنوع است اما برخی دامداران به دلیل گرانی علوفه و هزینه‌های نگهداری دام به چرای دام در مراتع تا آخر پاییز ادامه می‌دهند.
وی افزود: چرای دام در مراتع در این فصل به‌ویژه بعد از بارش‌های پاییزی، باعث لگدکوب شدن مراتع و از بین رفتن پوشش‌های گیاهی و تخریب بیشتر منابع ملی و مراتع شده و در نهایت امر، بهره برداران و مراتع‌داران را متضرر می‌سازد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهاباد گفت: لگدکوب شدن مراتع علاوه بر اینکه میزان فرسایش خاک را افزایش می‌دهد، باعث از بین رفتن و کاهش رشد گیاهان خوش‌خوراک و خوش هضم در مراتع نیز می‌شود.
وی ادامه داد: دامداران از اردیبهشت تا آبان ماه و به مدت هفت ماه از مراتع استفاده می‌کنند و مراتع در این فصل که پوشش کیاهی بسیار کمی هم دارد، برای احیای دوباره خود نیاز به استراحت دارد و چرای دام در این فصل می‌تواند آسیب‌های زیادی هم به خاک، آب، بذر گیاهان و حتی جوانه‌های تازه رشد کرده نیز وارد کند.

آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today