تسنیم/ رئیس جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: با کمک شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان قزوین در صدد راه‌اندازی شهر زیتون هستیم؛ به طوری در این شهرک تمام فرآورده‌های آن در قالب یک بازار بزرگ شود.

در مراسمی با حضور صفدر نیازی شهرکی، رئیس سازمان امور اراضی کشور، جشنواره ملی زیتون قزوین در روستای سیاهپوش منطقه طارم سفلی برگزار شد. 
رضا افلاطونی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در آیین افتتاح این جشنواره، اظهار کرد: در سال جاری 40 هزار تن زیتون در باغات استان قزوین به ویژه در منطقه طارم سفلی تولید شد و با دستور وزیر جهاد کشاورزی امسال برای نخستین بار خرید حمایتی زیتون در استان قزوین انجام می‌شود که در این راستا چهار مرکز خرید توسط سازمان تعاون روستایی قزوین برای خرید زیتون از باغداران ایجاد شده است.
وی با اشاره به افزوده شدن زیتون به فهرست کالاهای اساسی، گفت: یکی از برنامه‌های ما برای توسعه کشت و تولید زیتون در استان قزوین کشت به شیوه متراکم و فوق متراکم است که برای نخستین بار در کشور کشت متراکم را در بخش طارم سفلی انجام دادیم. در ضمن به دنبال کشت ارقام زیتون اسپانیایی و ایتالیایی و جوان‌سازی باغات زیتون در قزوین هستیم.
وی از اختصاص 20 میلیون متر مکعب آب از سد منجیل به باغات شیب‌دار زیتون در طارم سفلی خبر داد و افزود: بنابراین 80 درصد از سهمیه آب ما از سد منجیل محقق می‌شود که این آب برای توسعه باغات و کشت زیتون مصرف خواهد شد.
افلاطونی توسعه صنایع تبدیلی، تکمیلی و فرآوری زیتون را یکی از برنامه‌های مهم سازمان متبوعش دانست و ادامه داد: در همین راستا 24 کارگاه و کارخانه روغن‌کشی در بخش طارم سفلی فعال‌ شدند و بنا داریم با افزایش این کارگاه‌ها طارم سفلی را به قطب تولید روغن زیتون صادراتی مبدل کنیم.
وی از راه‌اندازی صندوق ملی زیتون در استان قزوین خبر داد و گفت: راه‌‌اندازی این صندوق جزو مصوبات سفر رئیس‌‌جمهور است و تاکنون یک میلیارد تومان اعتبار هم برای راه‌اندازی آن تخصیص یافته است.
افلاطونی اضافه کرد: همچنین بنا داریم با کمک شرکت‌ شهرک‌های صنعتی استان قزوین شهرک زیتون را در استان قزوین راه‌اندازی کنیم که در این شهر زیتون و همه فرآورده‌های آن در قالب یک بازار بزرگ عرضه می‌شود و در حال حاضر به دنبال جذب سرمایه‌گذاری برای احداث شهر زیتون هستیم.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today