صدا و سیما/ رئیس پلیس فتای استان سمنان از شناسایی عامل هتک حیثیت یکی از شهروندان در شبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داد.

سرهنگ فدائیان، رئیس پلیس فتای استان سمنان در تشریح این خبر اظهار کرد: در پی وصول یک فقره مرجوعه قضایی با موضوع هتک حیثیت در فضای مجازی، یکی از شهروندان به این پلیس مراجعه و بیان داشت فردی ناشناس در شبکه اجتماعی اینستاگرام اقدام به انتشار تصاویر خصوصی بنده نموده و این امر موجب بی‌آبرویی و هتک حیثیت بنده شده است؛ لذا با توجه به حساسیت موضوع پرونده‌ای در این خصوص تشکیل و رسیدگی به آن در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.
وی افزود: با بررسی مستندات ارائه شده از سوی شاکی و اقدامات فنی کارآگاهان پلیس فتا، هویت گرداننده این صفحه مجرمانه در کمترین زمان ممکن شناسایی شده و طی تحقیقات صورت گرفته، شاکی پرونده اظهار کرد که این خانم قبلا از دوستان اجتماعی بنده در شبکه اجتماعی اینستاگرام بوده است؛ لذا به منظور پیگیری موضوع، متهم به پلیس فتا احضار گردید.
فدائیان ادامه داد: پس از حضور متهم در پلیس فتا، اظهارات مقدماتی از وی اخذ شد که ایشان در ابتدا منکر هرگونه عمل مجرمانه گردید ولیکن در ادامه با مشاهده مستندات و ادله غیر قابل انکار از سوی مهندسی سایبر این پلیس لب به اعتراف گشود و به بزه ارتکابی اعتراف کرد.
این مقام مسئول گفت: متهم در اظهارات خود مدعی شد «چندی پیش شاکی پرونده، جهت ازدواج با بنده ارتباط برقرار کرده و پس از اخاذی و جریحه‌دار کردن احساساتم، این ارتباط را قطع نموده است؛ با این حال بنده این تصاویر را در زمان ارتباطم با وی منتشر کرده‌ام و قصد هتک حیثیت ایشان را نداشتم». با اخذ اظهارات شاکی و متهم، پرونده تکمیل و جهت ادامه سیر مراحل قضایی به دادسرای عمومی و انقلاب استان سمنان ارسال گردید.
این مقام انتظامی ضمن اشاره به ماده ۷۴۵ قانون جرایم رایانه‌ای بیان کرد: مطابق قانون هر فردی که به وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی، صوت، تصویر و یا فیلم خصوصی، شخص دیگری را بدون رضایت وی منتشر کند و منجر به ضرر یا هتک حیثیت او شود، مجرم محسوب شده و مجازات متناسب برای آن درنظر گرفته شده است؛ لذا کاربران اینترنتی می‌بایست در خصوص کسب آگاهی از قوانین موجود در حوزه فضای مجازی توجه لازم را داشته باشند.
رئیس پلیس فتای استان سمنان با اشاره به لزوم حفظ هوشیاری کاربران هنگام فعالیت در فضای مجازی، از عموم مردم خواست: در صورت مواجه شدن با موارد مشکوک و مجرمانه مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس اینترنتی WWW.CYBERPOLICE.IR گزارش نمایند.

آخرین خبر سمنان در اینستاگرام :
https://instagram.com/semnan_today