صدا و سیما/ رئیس پلیس فتای جزیره کیش گفت: مجرمان با استفاده از ارسال یک پیامک حاوی لینک، از قربانی خود می‌خواهند که جهت مشاهده ابلاغیه بر روی لینک کلیک کند.

سرگرد محسن بابایی، رئیس پلیس فتای جزیره کیش اظهار کرد: با وجود تاکیدات زیاد پلیس فتا در خصوص پیامک‌های کلاهبرداری ابلاغیه الکترونیکی سامانه ثنا، باز هم برخی از همشهریان در دام این گونه پیامک‌ها می‌افتند.
وی گفت: در این نوع کلاهبرداری، مجرمین با استفاده از ارسال یک پیامک حاوی لینک، از قربانی خود می‌خواهند که جهت مشاهده ابلاغیه بر روی لینک کلیک کند.
بابایی عنوان کرد: در برخی از موارد فرد به سایتی جعلی جهت مشاهده ابلاغیه هدایت می‌شود و در اینجا با درخواست پرداخت مبلغ ناچیزی در قبال مشاهده ابلاغیه همه اطلاعات کارت بانکی فرد را دریافت نموده و نسبت به برداشت موجودی حساب اقدام می‌کنند.
وی ادامه داد: در روش دیگر، زمانی که کاربر بر روی لینک کلیک نماید به ظاهر یک اپلیکیشن دانلود می‌شود که در واقع یک نوع بدافزار است، که با نصب آن فرد به صفحه پرداخت، هدایت و در صورت ورود اطلاعات کارت بانکی توسط کاربر، نسبت به برداشت غیر مجاز از حساب فرد اقدام می‌نمایند.
این مقام مسئول توضیح داد: در این روش کلاهبرداران علاوه بر خالی کردن حساب فرد قربانی، با نصب بدافزار بر روی موبایل کاربر و بدون اطلاع وی، اقدام به ارسال همان پیامک کلاهبرداری از خط قربانی، برای صد‌ها شماره ناشناس دیگر می‌کنند.
رئیس پلیس فتا کیش با شاره به اینکه پیامک‌های اصلی سامانه ثنا فاقد لینک است و برای مشاهده ابلاغیه قضائی نیاز به واریز وجه نقد نمی‌باشد، افزود: شهروندان باید دقت کنند که ابلاغ الکترونیک قضائی با عنوان ADLIRAN آن هم برای افرادیکه پیش از آن در سامانه ثنا ثبت نام کرده باشند ارسال می‌شود.
وی از کاربران درخواست کرد: شهروندان باید آگاه باشند و برای ثبت نام در سامانه ثنا از طریق وب سایت‌های رسمی اقدام، و از ورود و ثبت نام در سایت‌های متفرقه و لینک و پیامک‌های دریافتی ناشناس خودداری کنند.
رئیس پلیس فتای جزیره کیش از شهروندان درخواست نمود: در صورت مشاهده هرگونه مورد مجرمانه مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس الکترونیکی http:‎//www.cyberpolice.ir‏ و یا تماس با شماره ۰۹۶۳۸۰ مرکز فوریت‌های سایبری پلیس فتا اطلاع رسانی کنند.

آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :
https://instagram.com/hormozgan.today