مهر/ جمعیت ۳۰ هزار نفری مهرشهر برای ورود و خروج به شهرک از یک گلوگاه و معبر تردد دارند که ترافیک حاصل، گاهی حوادث ناگواری را منجر شده و نیازمند بررسی شورای ترافیک است.

جای سوزن انداختن نیست. مسیر قفل و تردد سواره و پیاده غیر ممکن می‌شود. پس از اندکی جلو و عقب رفتن‌ها سرانجام گره مسیر باز و حالا حرکت ادامه دارد. پس از اندکی که گره کور ترافیک دور میدان باز می‌شود حالا نوبت خودروهاست که در مسیری که سرعت کاه ندارد بدون توجه به پیاده‌ها مسیر تردد را ادامه دهند. اینجا میدان ورودی شهرک ۳۰ هزار نفری مهرشهر و ساکنان خیابان بلوار شعبانیه است.
گاهی خودروها مانند تار به هم تنیده می‌شوند و گاه ترافیک روان جریان دارد و انگار خودروها در یک رالی بزرگ شرکت دارند.
در حاشیه میدان ورودی به مهرشهر خودروها فرمان چه کنم چه کنم به دست گرفته و عابران پیاده هم انگار منتظر معجزه هستند تا برخی رانندگان مراعاتشان کرده و اجازه تردد و گذر از عرض معبر را صادر کنند.
مدت‌هاست ورود به شمالی ترین نقطه شهر شهرک مهرشهر که سیل عظیم جمعیت مرکز استان را در دل خود جای داده است با سرگردانی همراه شده است.
وجود تنها یک معبر برای ورود به این شهرک بزرگ سبب شده است تا در بیشتر اوقات شبانه روز شاهد حوادث باشیم.

ساعتی در جمع مردم
تا ساعت تعطیلی مدارس در اطراف میدان ورودی و خروجی مهرشهر دقایقی بیشتر باقی نمانده است. خودروها با سرعت در این مسیر در حال تردد هستند. نشانی از پل عابر پیاده و خط کشی ویژه برای گذر عابر پیاده و دانش آموزان به چشم نمی‌آید. اما برخلاف بسیاری از معابر شهر سرعت گیرها همچون سدی در مسیر جانمایی شده و گاه عبور از این سرعت گیرها پروازی جانانه در پی دارد این مسیر نام و نشانی از سرعت گیر ندارد.
ترافیک سنگینی کم کم در این شریان حادث می‌شود. راننده تریلی برای ورود به پمپ بنزین همه رانندگان را به زحمت انداخته و مسیر ورود به شهرک چند دقیقه‌ای مسدود می‌شود. اما پس از کمی تأمل و جابه‌جایی باز سرعت خودروها به اوج می‌رسد. گذر از عرض خیابان و رفتن به سمت ایستگاه اتوبوس نرسیده به پمپ بنزین دل شیر می‌خواهد.
در این بین دانش آموزان دبستانی و دبیرستانی دل به دریای خوف و خطر می‌زنند و انگار رانندگان هم توجهی به عابران پیاده ندارند چرا که پا را همچنان بر پدال گاز می‌فشارند و قصد توقف هم ندارند.
سواره و پیاده برای تردد در میدان ورودی و خروجی شهرک و مسیر واقع این دو میدان که ورودی اصلی و تنها ممر ورود به مهرشهر است به درد سر افتاده‌اند. توقف بسیاری از دست فروشان و بساطی‌ها هم در این مسیر و حواشی میدان ورودی خود ماجرایی جداگانه دارد.
بسیاری از خودروها که قصد گردش به سمت بلوار شعبانیه را دارند در میدان اول ورودی شهرک مهرشهر با دنده سرگردانی در دور میدان جابجا می‌شوند و این هرج و مرج حادثه‌ای را هم رقم می‌زند.

ورود به شهرک
این معبر در هنگام غروب و شب هم ماجرایی جداگانه و پر دردسر تر دارد. با برخی عابران به گفتگو می‌پردازیم.
دانش‌آموز کلاس ششم دبستان نصیری است. می‌خواهد از عرض معبر عبور و خود را به ایستگاه برساند. اما پس از چند دقیقه توقف ناامید از کاهش سرعت رانندگان دل به جاده می‌زند و با سرعت عرض معبر را می‌پیماید.
وی می‌گوید: به سبب شلوغی بیشتر بچه‌ها جرأت عبور از خیابان را ندارند و احداث پل ضروری است.
هنگام غروب مسیر پر تردد تر شده و در تاریکی شب حوادث بیشتری رقم می‌خورد چرا که علاوه بر تردد کنندگان بر تعداد بساط چی ها هم افزوده و خودرو پشت خودرو برای خرید بدون توجه به ترافیکی که ایجاد می‌شود توقف دارند.
خلاصه تک معبر ورود به این شهرک اگر چه مسیری مستقیم است اما با پیچ و خم فراوان همراه است.

اما و اگرهای احداث معبر جدید
گزارش‌ها حاکی است بارها مسئولان و مدیران شهری احداث معبری جدید را چاره دانسته و طرح و نقشه ریخته‌اند اما انگار با اجرا همراه نیست و همچنان سواره و پیاده برای ورود به این شهرک با سختی و دردسر همراه هستند.
آن طور که حسن خانزاد، معاون امور عمرانی، حمل و نقل و ترافیک شهرداری بیرجند اظهار می‌کند: این دستگاه متولی پیگیر طرح‌هایی برای اصلاح ورودی شهرک می‌باشد و شروع عملیات اجرایی نیازمند تعیین تکلیف برخی معارضین است.
به گفته خانزاد تا تعیین تکلیف باید صبر کرد و از این رو نمی‌توان زمانی برای شروع عملیات تعیین کرد.
وی بیان کرد: برای ورود به شهرک مطالعات برای دو معبر جداگانه انجام و یا در حال انجام است، بخشی از باز کردن گره‌های معابر ورود به مهرشهر را با همراهی راه و شهرسازی و راهداری و حمل و نقل جاده‌ای که بخشی از اراضی این معابر مطالعاتی در اختیار آن‌ها است.
خانزاد می‌افزاید: احداث این دو معبر از سمت پلیس راه و دیگری از سمت بلوار بقیه الله برای ورود به شهرک نیازمند گذر از کمربندی شهر و تملک اراضی حومه که برخی دولتی و برخی خصوصی هستند، می‌باشد و پس از فازهای مطالعاتی انجام شده و برای اجرا، بودجه و غیره نیازمند همراهی این ادارات هستیم.
خانزاد در ادامه با اظهار به اینکه احداث سرعت کاه، پل عابر پیاده و… نیازمند بررسی در شورای ترافیک شهری است و پس از نیاز سنجی اگر نیاز به اقدام در این باره باشد، خدمات مورد نیاز ارائه می‌شود، می‌افزاید: احداث مسیر دیگر با توجه به گفته‌های انجام شده زمان بر است و پس از مطالعات و تملک اراضی اجرای معبر انجام می‌شود.
گفتنی است؛ ۳۰ هزار ساکن مهر شهری که در خیابان‌های حافظ، ولی عصر، امام حسین، بهجت، مهر، شرافت، ۹ دی، فاطمیه، احمدی روشن و … برای ورود و خروج به شهرک از یک گلوگاه و معبر تردد دارند و می‌طلبد شورای ترافیک شهری با اجرای طرحی جامع گره تردد و ورود به شهرک را باز و از بار مشکلات مهرشهر نشین کم کنند.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today