ایسنا/ رئیس روابط‌عمومی و امور رسانه اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان گفت: زیستگاه‌های پرندگان آبزی و کنارآبزی این استان، به دقت از سوی محیط‌بانان این اداره‌کل رصد و پایش می‌شود که در حال حاضر عاری از هر گونه بیماری آنفلوانزا پرندگان (آنفلوآنزای مرغی) است.

امجد باقری، رئیس روابط‌عمومی و امور رسانه اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان با بیان اینکه طی ۱۰ سال اخیر موردی از بیماری آنفلوانزا در بین پرندگان مهاجر و غیرمهاجر در زنجان مشاهده نشده است، اظهار کرد: اما با این وجود این اداره‌کل به دلیل حساسیت موضوع، همواره زیستگاه‌های پرندگان وحشی را زیر نظر دارند.
وی تصریح کرد: همه ساله با آغاز فصل زمستان، انواع پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی نیز مهمان آبگیرها، سدها و رودخانه‌های جاری این استان شده و زمستان گذرانی می‌کنند و محیط‌بانان نیز بلافاصله وارد عمل شده و این زیستگاه‌ها را از نزدیک به دقت کنترل و نظارت می‌کنند تا از نبود بیماری آنفلوانزای پرندگان، مطمئن شوند.
باقری ادامه داد: همواره تمهیدات و تدابیر لازم از سوی این اداره‌کل برای مقابله با بیماری آنفلوانزای پرندگان اتخاذ می‌شود و تاکنون نیز لاشه هیچ پرنده تلف شده‌ای در این زیستگاه‌ها مشاهده نشده است و از عموم مردم نیز درخواست می‌شود در صورت مشاهده لاشه پرندگان وحشی در محیط‌های طبیعی بلافاصله موضوع را با محیط‌زیست و محیط‌بانان در میان بگذارند تا موضوع مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد.
رئیس روابط‌عمومی و امور رسانه اداره‌کل حفاظت محیط‌زیست استان زنجان با بیان اینکه آبگیرها و سدهای مختلف استان زنجان اعم از گلابر، تهم، فیله‌خاصه، قره‌تپه و کهلا، همواره در فصول سرد سال پذیرای خیل پرندگان مهاجر است، افزود: انواع پرندگان از جمله خوتکا، انواع مرغابی، انواع اردک (سرسبز، نوک پهن و سرحنایی)، باکلان، بوتیمار کوچک، کاکایی، انواع حواصیل (خاکستری و سفید)، تنجه، چنگر در این مناطق، زمستان گذرانی کرده و با مساعد شدن وضعیت جوی به سمت زیستگاه‌های اصلی خود به پرواز در می‌آیند.
این مسئول با بیان اینکه بازگشت پرندگان مهاجر به زیستگاه‌های اصلی خود از اسفندماه آغاز شده و تا اردیبهشت‌ماه طول می‌کشد، ادامه داد: همه ساله در فصول سرد پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی در مناطق مختلف استان زنجان مشاهده و مورد سرشماری قرار می‌گیرند.
وی با بیان اینکه سرشماری پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی این استان همه ساله در پایان سال از سوی کارشناسان و محیط‌بان این اداره‌کل و با همکاری برخی ادارات تابعه در سدها، آبگیرها و ردودخانه قزل‌اوزن انجام می‌شود، افزود: رودخانه‌ها، سدهای طبیعی و مصنوعی متعددی در زنجان وجود دارد که پرندگان زیادی به صورت دائم و موقت در این مکان‌ها زیست و یا اتراق موقت می‌کنند و در واقع این زیستگاه‌ها، مکان‌های هدف برای سرشماری هستند.
باقری ادامه داد: پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی در هشت سایت پرنده زنجان که شامل سد تهم در شهرستان زنجان، سد قره‌تپه در منطقه حفاظت شده سرخ‌آباد و فیله‌خاصه در منطقه شکار ممنوع واقع در شهرستان‌های زنجان و طارم، سد گلابر در شهرستان ایجرود، سد خندقلو در شهرستان ماه‌نشان، سد قاهران (کهران) در ارمغانخانه و رودخانه قزل‌اوزن در شهرستان‌های ماه‌نشان و طارم است زمستان گذرانی می‌کنند.

آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today