مهر/ مدیرکل غله گلستان گفت: تاکنون بیش از سه‌هزار هکتار از اراضی آبی کشت گندم در گلستان تحت پوشش طرح کشت قراردادی قرار گرفته است.

محمدباقر منوچهری، مدیرکل غله گلستان اظهار کرد: کشت قراردادی گندم با هدف حمایت از کشاورزان در استان اجرا می‌شود و تاکنون بیش از سه هزار هکتار از اراضی آبی کشت گندم در گلستان تحت پوشش این طرح قرار گرفته است.
وی افزود: در این طرح مزایای خوبی دیده شده که گندم‌کاران با استفاده از آن می‌توانند محصول خود را با سهولت بیشتری تولید و در قالب خرید تضمینی به دولت تحویل دهند.
این مسئول با اشاره به مراحل عقد قرارداد میان کشاورزان با دولت در جریان اجرای این طرح، بیان کرد: فرآیند ثبت نام در نرم افزار ساده است و با استفاده از کد ملی و شماره تماس کشاورز انجام می‌شود.
منوچهری با بیان اینکه طرح کشت قراردادی گندم در استان تنها برای گندم آبی است، تاکید کرد: حتی کشاورزانی که کشت خود را انجام داده‌اند هم می‌توانند قرارداد یاد شده را امضا و از مزایای در نظر گرفته شده در این طرح از جمله در بحث کود، بیمه و کرایه حمل محصول استفاده کنند و در پایان هم محصول خود را در قالب خرید تضمینی به دولت تحویل دهند.
وی گفت: در این طرح کشاورزان پس از عقد قرارداد می‌توانند تنها با پرداخت ۵۰ درصد مبلغ کل خرید کود، از برخی کودهای شیمیایی یارانه‌ای همچون فسفاته و پتاسه استفاده کنند، ۵۰ درصد باقیمانده مبلغ این محصول در زمان تحویل گندم توسط کشاورزان به دولت از قیمت قابل پرداخت به آنان کسر می‌شود.
این مسئول افزود: همچنین کشاورزان شرکت کننده در این طرح می‌توانند محصول خود را بیمه کنند، هزینه بیمه‌نامه هم مانند نحو خرید کود در زمان تحویل گندم کشاورزان به دولت از مبلغ قابل پرداخت به آنها کسر می‌شود.

آخرین خبر گلستان در اینستاگرام :
Instagram.com/golestan_today

آخرین خبر گلستان در اینستاگرام :
Instagram.com/golestan_today