باشگاه خبرنگاران/ رئیس اتاق بازرگانی ارومیه گفت: بازار روسیه یک بازار بزرگ با ظرفیت‌های تجاری بالا برای تجار آذربایجان غربی است.

حسن انتظار، رئیس اتاق بازرگانی ارومیه در شصت و یکمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان آذربایجان غربی که با هدف شناسایی نقاط ضعف و قدرت بازار روسیه و مکانیزم حضور فعالان اقتصادی استان در بازار روسیه با حضور سیدمحمودرضا سجادی، سفیر اسبق جمهوری اسلامی ایران در مسکو برگزار شد عنوان کرد: بازار روسیه یک بازار بزرگ با ظرفیت های تجاری بالا برای توسعه صادرات کشورمان می باشد و اینک که توانسته ایم در پیمان اقتصادی اورسیا عضویت داشته باشیم میتوانیم از بازار برای ورود به بازار کشورهای عضو این اتحادیه اقتصادی استفاده نماییم.
انتظار با اشاره به کمبود ناوگان باری و حمل و نقل میان ایران و روسیه گفت: عدم تکمیل راه آهن شمال به جنوب، نبود ناوگان یخچالی کافی، نبود کشتی های ایرانی در دریای خزر و بالا بودن کرایه حمل موانع توسعه صادرات محصولات ایرانی به اوراسیا بویژه روسیه می باشد.
دبیر شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان گفت: اینکه سفرا و رایزانان بازرگانی ایرانی بتوانند تجربیات چندین ساله خود در کشورهای محل خدمت را در اختیار فعالان اقتصادی بگذارند قطعا در روند تصمیم سازی و تصمیم گیری های اقتصادی آنها موثر بوده و آینده روشنی را برای آنها ترسیم خواهد نمود.
رئیس اتاق بازرگانی ارومیه افزود: با اشاره ظرفیت های شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی برای حل مشکلات فعالان اقتصادی گفت : این شورا تاکنون هفت جلسه در سال جاری تشکیل داده که پنج جلسه آن با مساعدت استاندار محترم با حضور مهمانان کشوری بوده تا بتواند در رفع موانع فعالیت سربازان اقتصادی استان موثر واقع گردد و آینده در صحن شورا میزبان روسای سازمان توسعه تجارت ایران و امورمالیاتی کشور خواهیم بود.
انتظار با اشاره به مشکلات انتقالات مالی میان ایران و روسیه گفت : امضای یک تفاهم نامه مالی و پولی میان دو کشور و ایجاد شبکه مالی شفاف قطعا در توسعه روابط اقتصادی دو کشور تاثیر به سزایی خواهد داشت.
سیدمحمودرضا سجادی، سفیر اسبق کشورمان در روسیه نیز در این جلسه با اشاره به ظرفیت های اقتصادی روسیه اظهار کرد: اقتصاد روسیه با درآمد نسبتاً بالا و در حال تحول و توسعه است که پنجمین اقتصاد بزرگ ملی در اروپا، یازدهمین کشور بر پایه تولید ناخالص داخلی اسمی در جهان و پنجمین از لحاظ برابری قدرت خرید است.
وی با اشاره به جنگ اوکراین و روسیه گفت: تحریم های کشورهای اروپایی علیه روسیه باعث خروج تامین کنندگان چینی و اروپایی از بازار این کشور شده که خود یک فرصت تجاری خوب برای فعالان اقتصادی ایرانی ایجاد نموده تا بتوان از پتانسیل این بازار بزرگ به عنوان یک شریک تجاری مطئمن استفاده نمایند.
سجادی گفت: گردش مبادلات بازرگانی بین مسکو و تهران در سال گذشته کمی بیش از ۴ میلیارد دلار بوده است که باتوجه به شرایط روز از ماه ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۲۲، حجم تجارت بین دو طرف در سال گذشته میلادی فراتر رفته و یک رکورد جدید برجای گذاشته است و بیشترین مبادلات بازرگانی بین دو کشور در زمینه محصولات کشاورزی است روسیه مواد خام غذایی و کشاورزی  را از ایران تامین می کند که حدود ۹۰ درصد از کل صادرات کشورمان را به خود اختصاص داده است.
سفیر اسبق کشورمان در مسکو افزود: علاوه بر این، فعالان اقتصادی می توانند مواد معدنی، مواد ساختمانی، محصولات پلاستیکی، لوازم آرایشی و بهداشتی، گل و گیاه و پوشاک به این کشور صادر نمایند.
وی گفت: دادگاه و یا نهاد ویژه داوری برای حل و فصل مشکلات فعالان اقتصادی ایران و روسیه باید در سریع ترین زمان ممکن ایجاد گردد.
جواد کرمی معاون امور هماهنگی اقتصادی استاندار آذربایجان غربی گفت: فعالان اقتصادی باید مشکلات خود را مطرح نموده تا بتوان با استفاده از ظرفیت شورای گفتگو این مشکلات را رفع نموده و استاندار محترم نیز با جدیت در رفع این مشکلات پیش قدم بوده چرا که باور دارد فعالان اقتصادی سربازان توسعه گرا و پیشگامان پیشرفت استان می‌باشند.

آخرین خبر آذربایجان غربی در اینستاگرام :
https://instagram.com/wazerbaijan_today