میراث آریا/ مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان گفت: غار باستانی ۲۳۰ هزار ساله دربند روستای رشی برای بهره‌برداری در قالب موزه، رستوران و بازارچه صنایع‌دستی به بخش خصوصی واگذار می‌شود.

ولی جهانی، مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان با اعلام این خبر اظهار کرد: با استناد به کاوش‌های باستان‌شناسی، سابقه استقرار انسان در غار باستانی دربند روستای رشی(با شماره ثبت ملی ۱۳۲۱۸) حدود ۲۳۰ هزار سال قبل باز می‌گردد.
وی با بیان اینکه سابقه تبدیل غار به رستوران در دنیا و از جمله کشورهای اروپایی وجود دارد، گفت: حفاظت از محیط زیست، غار و مناطق اطراف آن را همراه با مزیت به‌کارگیری جاذبه‌های تلفیقی تاریخی و طبیعی و معرفی آن به گردشگران داخلی و خارجی، توسعه پایدار، ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم از جمله نکات حائز اهمیت طرح است که اجرای آن می‌تواند بر رشد و شکوفایی استان و بخصوص شهرستان رودبار سهمی بسزا ایفا کند.
او افزود: با تهیه و ارائه طرح توسط سرمایه‌گذار بخش خصوصی و نظر به اینکه سامان‌دهی غارهای استان و بهره‌برداری بهینه، یکی از اولویت‌های اداره کل و از مطالبات اصلی مردم و مسئولان استان است، پس از صدور مجوزهای لازم و سیر مراحل اداری، با تبدیل غار دربند رشی به رستوران، موزه و ایجاد بازارچه صنایع‌دستی در جنب آن، در نظر است برای اولین بار(متناسب و کاملا مطابق با زیست بوم منطقه) یکی از مراکز گردشگری بی‌بدیل در سطح استان و کشور شکل گیرد.
جهانی در پایان با اشاره به پتانسیل‌های عظیم تاریخی-طبیعی در نقاط مختلف استان یادآور شد: با حمایت‌های بی‌نظیر مسئولان ارشد استانی و کشوری، هم اکنون زمینه مناسب برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری مهیا بوده و از تمام علاقه‌مندان می‌خواهیم تا با مراجعه به نزدیک‌ترین واحدهای میراث‌فرهنگی در سطح استان نسبت به ارائه درخواست خود اقدام کنند.
او همچنین گفت: ایجاد مسیر دسترسی مناسب و ایمن برای گردشگران، تهیه پارکینگ اختصاصی، نصب تابلوهای راهنما، عرضه محصولات صنایع‌دستی و سوغات محلی و تامین روشنایی از دیگر مواردی است که برای سامان‌دهی غار پیش‌بینی شده ‌است.

آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today