ایرنا/ مدیر باغبانی جهاد کشاورزی قزوین گفت: ۱۵۰ هکتار باغ مدرن زیتون در سطح استان طی سال گذشته و امسال در راستای جوان‌سازی باغات ایجاد شد.

محمد پیله فروش، مدیر باغبانی جهاد کشاورزی قزوین با اعلام این خبر اظهار کرد: این باغ ها متراکم و از ارقام جدید بوده، قابلیت برداشت مکانیزه محصول را دارند و به آبیاری نوین مجهز هستند.
وی ادامه داد: در باغات متراکم و مدرن زیتون در هر هکتار ۸۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰ اصله نهال کشت می شود که نسبت به باغ های معمولی افزایش چشمگیری دارد.
وی افزود: برنامه داریم تا ۵۰۰ هکتار به سطح باغات مدرن زیتون در استان قزوین طی دو سال بیفزاییم.
این مسئول حوزه باغبانی با بیان اینکه در برنامه جوان سازی باغات زیتون از طریق اصلاح باغات و کم شدن ارتفاع درختان عملیات برداشت محصول تسهیل شده و هزینه های برداشت نیز تا حد چشم‌گیری کاهش می یابد، افزود: این مساله به کاهش قیمت تمام شده برای تولید این محصول منجر شده و به سود باغداران است.
وی اظهار کرد: یکی از دلایل اینکه باغداران زیتون در کشور ما قادر به رقابت با کشورهای اروپایی تولید کننده این محصول نیستند، هزینه های بالای تولید و قیمت تمام شده است که با جوان سازی باغ ها این مشکل مرتفع می شود.
این مسئول تاکید کرد: اخیرا نیز برای نخستین مرتبه کمباین تمام مکانیزه برداشت زیتون از سوی بخش خصوصی از یکی از کشورهای اروپایی خریداری شده و در آینده نزدیک وارد کشور می شود و در باغات زیتون قزوین مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
وی از برنامه اصلاح و جوان سازی باغات زیتون خبر داد و گفت: در این طرح که به زودی عملیاتی می‌شود قرار است با همکاری بنیاد برکت باغ های کهن سال زیتون قزوین جوان سازی شود و ۵۰ میلیارد ریال اعتبار در قالب تسهیلات نیز برای باغداران برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است.
پیله فروش یادآور شد: تاکنون علاوه بر توسعه باغات مدرن، عملیات جوان سازی باغات زیتون در سطح ۴۰۰ هکتار انجام شده است.
وی با بیان اینکه زیتون اخیرا به عنوان یکی از محصولات اساسی کشاورزی در کشور معرفی شده، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بخش زیادی از روغن خوراکی کشور از خارج وارد می شود، توسعه کشت زیتون و افزایش تولید روغن آن در اولویت های کار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته و بر همین اساس توسعه باغات این محصول و افزایش بهره‌وری آنها از اهمیت خاصی برخوردار است.

آخرین خبر قزوین در اینستاگرام :
https://instagram.com/qazvin_today