مهر/ خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها، آبگیری تالاب کجی نمکزار نهبندان را تحت تأثیر قرار داده و موجب کاهش حضور پرندگان مهاجر شده است.

تالاب کجی نمکزار نهبندان از جمله زیبایی‌های طبیعی خراسان جنوبی بوده که در فهرست تالاب‌های ملی کشور هم به ثبت رسیده است و هر سال در فصل پاییز و زمستان با بارش باران شروع به آبگیری می‌کند.
اگرچه این زیبایی بی نظیر گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند اما خشکسالی‌های اخیر آبگیری این تالاب را تحت تأثیر قرار داده است.
راضیه دری گیو، رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار کرد: تالاب کجی نمکزار نهبندان سالانه میزبان حدود پنج هزار پرنده آبزی و کنار آبزی است.

تدوین طرح جامع تالاب کجی
وی بیان کرد: هر ساله مرغابی‌های سرسبز و خوتکا از گونه‌های مهاجری هستند که در این تالاب زیبا دیده می‌شوند.
دری گیو با بیان اینکه در سال جاری حدود سه هزار گردشگر از این تالاب بازدید کردند، ادامه داد: اگر جشنواره‌ای در کنار تالاب برگزار شود میزان بازدید گردشگر در طی روز به دو هزار نفر می‌رسد.
وی گفت: خوشبختانه تدوین طرح جامع تالاب کجی انجام شده است و در کنار آن اقداماتی چون نهال کاری و آموزش جوامع محلی برای حفاظت از تالاب نیز پیگیری می‌شود.
رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در رابطه با ویژگی‌های تالاب کجی نمکزار نهبندان، اظهار کرد: این تالاب دارای برآمدگی‌های خشکی همراه با پوشش گیاهی مناسب برای تخم‌گذاری پرندگان است.
دری گیو یادآور شد: وسعت این تالاب نیز ۲۲ هکتار و پهنه آبی آن نیز به پنج هزار هکتار می‌رسد.

آبگیری از اواسط پاییز آغاز می‌شود
وی با اشاره به اینکه کجی نمکزار نهبندان، تالابی فصلی است، گفت: به صورت طبیعی از اواسط پاییز و با شروع بارندگی‌ها آبگیری هم آغاز می‌شود.
رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی اظهار کرد: در فصل مهاجرت پرندگانی چون زاغ بور، آبچلیک پاسبز، آبچلیک پا سرخ و … در این تالاب دیده می‌شوند.
دری گیو بیان کرد: برگزاری کارگاه‌های آموزش پخل بافی در روستاهای نزدیک به تالاب، آموزش پرورش قارچ در این روستاها، نصب دوربین‌های پایش لحظه‌ای تالاب و لایروبی رودخانه از دیگر اقدامات حفاظتی برای تالاب کجی نمکزار نهبندان است.

ضرورت مدیریت برداشت آب‌های زیرزمینی
وی یادآور شد: مدیریت برداشت آب‌های زیر زمینی شامل چاه موتورهای اطراف تالاب و کشت گیاهان کم آب بر در جوشش چشمه‌های تالاب تأثیر بسیار زیادی دارد.
رئیس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی گفت: بر اثر خشکسالی‌های پیاپی و کاهش شدید نزولات جوی در سال جاری آب تعداد زیادی از آبگیرهای خراسان جنوبی خشک شده است.
دری گیو ادامه داد: این موضوع باعث شده که تالاب کجی نمکزار نهبندان به دلیل نداشتن بارش‌های پاییزی خشک باشد و این موضوع حضور پرندگان مهاجر را در این منطقه کم کرده است.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today