ایرنا/ اتیسم یا درخودماندگی پیچیده‌ترین اختلال رشدی، ذهنی و روانشناختی در دوران کودکی به شمار می‌رود، اختلالی که به دردی پنهان در میان خانواده‌ها تبدیل شده و به تدریج آنان را دچار انزوا و فرسودگی می‌کند.

اتیسم معمولا از سن ۲ تا پنج سالگی بروز می‌کند و علت اصلی آن هنوز مشخص نیست، این اختلال بر رشد طبیعی مغز در حیطه تعاملات اجتماعی و مهارت های ارتباطی تاثیر می گذارد و ارتباط با دیگران و دنیای خارج را برای مبتلایان دشوار می کند.
ارتباط مبتلایان به این بیماری در برخی موارد با رفتارهای خود آزارانه و پرخاشگری همراه است اما در صورت تشخیص زودهنگام و آغاز معالجات پزشکی و بازتوانی شناختی، می‌توان تا حد زیادی عوارض آن بر کیفیت زندگی افراد را کاهش داد.
افرادی که دچار اختلال اتیسم هستند با نقص ارتباطی روبرو بوده و نمی توانند ارتباط اجتماعی و چشمی برقرار کنند. خانواده‌های آنان با نگاه کردن به حرکات و رفتارهای کودکان خود درد پنهانی را تحمل می کنند و حتی بسیاری از آنان به واسطه نگهداری از چنین کودکانی، آنقدر در منزل مانده‌اند دچار انزوا و فرسودگی شده‌اند.
کارشناسان معتقدند هرچند اُتیسم درمان قطعی ندارد اما اگر مداخلات و اقدامات توانبخشی در مورد مبتلایان به این اختلال به موقع انجام شود می توان بهتر نتیجه گرفت؛ به گونه‌ای که بسیاری از آنان می توانند در مدارس عادی و کنار همسن و سالان خود تحصیل کنند.
در چند سال اخیر تحقیقات و مطالعاتی در زمینه این بیماری انجام شده و براساس همین مطالعات و در راستای تشخیص زود هنگام این بیماری و مداخله به موقع، اولین مرکز اُتیسم در سال ۱۳۸۰ در تهران راه اندازی شد و پس از آن بسیاری از استان های کشور از جمله کردستان صاحب این مرکز شدند.
استان کردستان از جمله استان‌های آخر کشور در زمینه ایجاد مرکز اُتیسم بود و سال ۱۳۹۴ اولین مرکز اختلالات طیف اُتیسم در سنندج راه اندازی و پس از آن در سال ۱۳۹۶ دومین مرکز در سقز ایجاد شد.
مرکز اتیسم سنندج با عنوان «کانیان» در حال حاضر به ۵۱ کودک ۲ تا ۱۵ سال دارای اختلال طیف اتسیم در سه سطح یک،۲ و سه خدمات مختلف آموزشی ارائه می دهد.

بازدید استاندار کردستان
به مناسبت گرامیداشت هفته معلولان، استاندار کردستان به همراه تنی چند از مدیران استان از مرکز طیف اتیسم "کانیان" سنندج بازدید کرد و به صورت حضوری در جریان مشکلات کودکان دارای این اختلال و همچنین مشکلات این مرکز قرار گرفت.
اسماعیل زارعی کوشا، استاندار کردستان در این بازدید با بیان اینکه کار کردن با کودکان دارای اختلال اتیسم کاری سخت و طاقت فرسا است و نیاز به تجربه و مهارت دارد، گفت: بی شک هم خانواده‌های دارای این فرزندان و مربیان آنان در این مراکز مورد لطف و نظر خدا بوده و اجر و پاداش آنان زیاد است.
وی با تاکید بر تلاش مدیران دستگاه‌های اجرایی استان برای رفع مشکلات و موانعی که مراکز طیف اتیسم با آن روبرو هستند، اظهار داشت: مجموعه مدیریتی استان آمادگی دارد از این بیماران حمایت کند.

شناسایی ۳۳۰ کودک مبتلا به اتیسم در کردستان
فرزانه بهرامی، کارشناس مرکز روزانه توانبخشی بهزیستی استان کردستان نیز به شناسایی ۳۳۰ کودک مبتلا به طیف اتیسم در استان اشاره و بیان کرد: از این تعداد ۵۱ کودک در مرکز اتیسم کانیان سنندج خدمات دریافت می کنند.
بهرامی با بیان اینکه به ۴۳ نفر از این کودکان یارانه پرداخت می‌شود، اظهار داشت: سرانه یارانه پرداختی به این کودکان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و حق مشارکت خانواده‌ها نیز ۳۳۰ هزار تومان است.
وی با بیان اینکه همزمان با راه اندازی مرکز اختلالات طیف اُتیسم در استان طرح غربالگری این بیماری نیز میان کودکان ۲ تا پنج سال شروع شد، افزود: در سال ۱۳۹۴ در مجموع پنج هزار پرسشنامه شناسایی اُتیسم در میان پنج هزار کودک در مهد کودک ها و روستامهدها توزیع شد و وکودکان مشکوک شناسایی شدند.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online