ایسنا/ رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان از توزیع رایگان ۵۷ هزار لیتر کود بذرمال بین کشاورزان و به‌کارگیری ۱۳۰ نفر از کارشناسان عضو نظام مهندسی خبر داد.

سیدعماد شاهرخی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با تاکید بر اجرای الگوی کشت به عنوان یکی از الزامات توسعه پایدار کشاورزی، اظهار کرد: الگوی کشت زیربنای توسعه کشاورزی است که با خرید تضمینی محصولات تولیدی کشاورزی، پرداخت یارانه‌ها، مشوق‌ها و البته افزایش ضریب فنی بهره‌وری در کشاورزی را بالا خواهد برد.
وی در خصوص مزیت‌های الگوی کشت، عنوان کرد: با اجرای الگوی کشت در کشور تولیدات بخش کشاورزی ۱۱ درصد رشد خواهند داشت و فقط در سطح دیمزارها ۴.۵ میلیون تن افزایش تولید خواهیم داشت، بهره‌وری آب ۱۸ درصد افزایش پیدا خواهد کرد و اجرای این طرح کاهش مصرف آب را تا شش درصد در پی خواهد داشت.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان ادامه داد: با اجرای الگوی کشت بنا بر این است که تا افق سال ۱۴۰۴ در کشور از ۱۲۵ میلیون تن تولید به ۱۵۰ میلیون تن برسیم، ضریب دانش فنی را از شش به ۱۲ برسانیم و ۱۰۰ درصد رشد داشته باشد.
شاهرخی از دیگر مزایای این طرح پرداخت یارانه کودها به محصولاتی که در قالب الگوی کشت قرار می‌گیرند خبر داد و گفت: پرداخت یارانه کود به چهار محصول گندم، جو، کلزا و چغندر پاییزه اختصاص یافته است، همچنین بخشودگی ۵۰ درصدی آب بها برای کشاورزانی که الگوی کشت را رعایت می‌کنند در دستور کار قرار گرفته است، تخفیف ۲۰ درصدی بیمه و پرداخت ۸۰ درصد مابقی هزینه بیمه توسط بانک و کسر آن در زمان تحویل محصول به سیلوها، ‌پرداخت مبلغ ۵۰ هزار تومان به ازای هر هکتار به کشاورزان توسط ستاد اجرایی فرمان امام برای طرح جهش تولید در دیمزارها، پرداخت مبلغ ۱۰۰ تومان کمک کرایه حمل به ازای هر کیلو محصول گندم تحویلی به سیلوها از مزایای این طرح است.
وی از توزیع رایگان ۵۷ هزار لیتر کود بذرمال بین کشاورزان و به‌کارگیری ۱۳۰ نفر از کارشناسان عضو نظام مهندسی در راستای اجرای طرح جهش تولید در دیمزارها به واسطه نقطه زنی و یو تی ام به شرط حضور در مزرعه خبر داد و در خصوص توزیع کود ها عنوان کرد: کود توزیعی در مقایسه با سال قبل رشد قابل قبولی داشته به صورتی که از میزان سهمیه ۹ هزار تنی استان ۵۶ درصد آن جذب شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در خصوص سهمیه کشت پاییزه بیان کرد: تا کنون از سهمیه ۴۵ هزار هکتار گندم آبی میزان ۴۱ هزار هکتار، از سهمیه ۷۰۰۰ هکتار جو آبی میزان ۶۹۰۰ هکتار، از سهمیه ۱۳۹ هزار هکتار جو دیم ۱۰۹ هزار هکتار اجرا شده است و میزان افزایش سطح زیر کشت ما نسبت به سال گذشته در گندم آبی شش درصد، گندم دیم ۳.۵ درصد، جو آبی دو و جو دیم ۴۵ درصد، کلزا ۱۰ درصد کاملینا ۳۷۹ درصد که در سال گذشته در سطح ۵۷۰ هکتار کشت می شده است که امسال بالغ بر سه هزار هکتار کشت خواهیم داشت.

آخرین خبر لرستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/lorestan_todayy