صدا و سیما/ استاندار گیلان گفت: دولت در طرحی ۷ ساله که ۳ سال از آن گذشته قصد دارد با احیای تالاب انزلی، چرخه کامل زیست طبیعی را به این تالاب بین‌المللی بازگرداند.

اسدالله عباسی، استاندار گیلان، اعضای قرارگاه جهادی احیای تالاب انزلی را به منطقه قلم گوده انزلی برد تا روند اجرای این طرح را از نزدیک بررسی کنند.
استاندار در نشست قرارگاه جهادی احیای تالاب انزلی به دستگاه های متولی یک ماه فرصت داد مسیرهای داخل تالاب را برای استفاده گردشگران و ساکنان منطقه لایروبی کنند.
عباسی در خصوص اعتبارات مصوب ۲۵ میلیارد تومان برای احیای تالاب اظهار کرد: ۱۰ میلیارد تومان از این میزان در سال ۱۴۰۰، ۱۰ میلیارد تومان نیز در سال ۱۴۰۱ تخصیص یافته و 5 میلیارد تومان مانده است که این اعتباری بوده که بر اساس درخواست دستگاه ها تخصیص یافته است.
وی افزود: دستگاه ها به تناسب مسئولیت از محل اعتبار و بودجه سنواتی خود هزینه کنند و وقتی به جایی رسیدند که در انجام اقدامات با مشکل اعتبار مواجه شدند آن زمان درخواست اعتبار کنند، ما هم حمایت می کنیم.
استاندار گیلان با اشاره به اینکه منشا موانع پیش رو احیای تالاب انزلی آلودگی است که به چندین دسته تقسیم می شود، نخست آلودگی و فاضلابی بود که از رودخانه های زرجوب و گوهر رود و سایر رودخانه ها استان از جمله رودخانه های صومعه‌سرا، خمام، بندرانزلی به تالاب سرازیر می شدندتصریح کرد: بخش دوم گیاهان مهاجمی چون سنبل آبی است که باعث خفگی تالاب انزلی می شود و سیر نابودی تالاب را تسریع می کنند؛ نکته سوم هم سرازیر شدن رسوباتی است که از رودخانه ها به تالاب سرازیر و روی هم انباشته می شده و می شود.
عباسی گفت: کاهش آب دریای خزر را مساله دیگری دانست که باعث می‌شد موج دریا به سمت تالاب حرکت نکند و یک بخش دیگر کرانه اسکله بود که قرار بود از نظر فنی مورد بررسی قرار بگیرد.
وی افزود: تهدیدات دیگر در خصوص موضوع مورد بررسی، آتش سوزی‌هایی بود که به عمد یا غیر عمد باعث از بین رفتن تالاب می شد؛ همچنین بحث تصرف غیر مجاز یا ورود به تالاب از طریق اشخاص حقیقی یا حقوقی است که اینها عمده مسائلی گریبانگیر تالاب است.
استاندار گفت: آلودگی دوم مربوط به فاضلاب مسکن مهر بود که با اختصاص ۴۰ میلیارد تومان اعتبار هم اینک تصفیه خانه آن در حال ساخت است؛ آلودگی بعدی فاضلاب رشت است که کارگاه آن ایجاد و توافقات اولیه انجام شده و شرکت آب و فاضلاب باید در این خصوص گزارش دهد.
عباسی افزود: نکته دیگر رسوباتی است که از طرف رودخانه ها به سمت تالاب سرازیر می شد که قرار شد محیط زیست ضمن اینکه تله های رسوب گیر را تخلیه کند از طریق اقدامات آبخیزداری جلوی ورود رسوب به تالاب را بگیرد و اینک باید گزارش عملکردی خود در این خصوص را ارائه دهند.
وی ادامه داد: در خصوص لایروبی و برداشتن رسوب‌ها با توجه به مصوباتی که داشتیم اداره کل بنادر استان هم قرار بود اقداماتی در این خصوص انجام دهد.
استاندار گیلان گفت: در بحث تصاحب اراضی تالاب توسط افراد هم بنا بود جهاد کشاورزی و منابع طبیعی حدنگار را مشخص و حدود تالاب را تعیین و سندهای روستاییان را نیز مشخص و تعیین تکلیف کنند.
وی تاکید کرد: در مسیر گشودن آبراهه ها برای تسهیل عبور و مرور صیادان، روستائیان و گردشگران اولویت نخست است و برای این کار یک ماه فرصت دارید.
استاندار گفت: با توجه به فرارسیدن ایام سفر در نوروز باید هرچه سریعتر آبراهه های سنتی و قدیمی تالاب انزلی تا یک ماه آینده برای بهره مندی قایقرانان و ذینفعان تالاب و استفاده گردشگران از این موهبت الهی احیا شود.
در این نشست احمد دنیامالی نماینده مردم بندر انزلی در مجلس شورای اسلامی نکته نظرات خود را ارائه کرد و مدیران دستگاه های ناظر و مجری نیز گزارشی از روند اقدامات اجرایی خود در زمینه اجرای طرح احیای تالاب انزلی ارائه کردند.
استاندار و مدیران دستگاه های اجرایی همچنین از روند اجرای طرح احیای تالاب انزلی بازدید کردند.
استاندار در حاشیه این بازدید به دستگاه متولی لایروبی تالاب یک ماه فرصت داد.

آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today