ایسنا/ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان گفت: از ابتدای امسال تاکنون، یک هزار و 398 مورد بازرسی به‌ منظور شناسایی اشتغال اتباع خارجی فاقد پروانه کار در این استان انجام شده است.

حامد آرامش، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان بیان کرد: صیانت از نیروی کار همواره در اولویت اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان قرار دارد و بر این اساس با هرگونه اشتغال اتباع خارجی غیر مجاز در استان مطابق مقررات برخورد می شود.
وی بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون، یک هزار و 398 مورد بازرسی در راستای برخورد با اشتغال اتباع خارجی فاقد پروانه کار توسط بازرسان کار در سراسر استان انجام شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل بیش از 60 درصد میزان بازرسی ها افزایش داشته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان حاصل این بازرسی ها را، شناسایی 543 نیروی کار خارجی غیرمجاز اعلام کرد و گفت: در این مدت 74 نیروی کار ایرانی توسط اداره ها و کارفرمایان جایگزین نیروی کار خارجی در استان شده اند.
آرامش افزود: همچنین برای کارفرمایانی که اقدام به بکارگیری نیروی کار خارجی غیرمجاز کرده اند، 336 قبض جریمه به میزان شش میلیارد و 272 میلیون و 407 هزار و 375 ریال صادر شده است.
وی تصریح کرد: طبق ماده 120 قانون کار، اتباع بیگانه نمی توانند در ایران مشغول به کار شوند مگر آنکه اولا دارای روادید ورود با حق کار مشخص بوده و ثانیا مطابق قوانین و آئین نامه های مربوطه، پروانه کار دریافت کنند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یادآور شد: همچنین بر اساس ماده 181 قانون کار، کارفرمایانی که اتباع بیگانه فاقد پروانه کارو یا افرادی که مدت اعتبار پروانه کارشان منقضی شده است به کار گمارند و یا اتباع بیگانه را در کاری غیراز آنچه در پروانه کار آنها قید شده است بپذیرند و یا در مواردی که رابطه استخدامی تبعه بیگانه با کارفرما قطع می شود، مراتب را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نکنند، باتوجه به شرایط و امکانات خاطی و مراتب جرم به مجازات حبس از ۹۱ تا ۱۸۰ روز محکوم خواهند شد.
آرامش گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مطابق قانون برای اتباع بیگانه پروانه کار صادر خواهد کرد که مطابق اطلاعات موجود در این وزارتخانه در میان اتباع ایرانی آماده به کار افراد داوطلب واجد تحصیلات و تخصص مشابه وجود نداشته باشد و تبعه بیگانه دارای اطلاعات و تخصص کافی برای اشتغال به کار موردنظر باشد و یا اینکه از تخصص تبعه بیگانه برای آموزش و جایگزینی بعدی افراد ایرانی استفاده شود.
وی از  مدیران واحدهای کارگاهی، کارخانه ها، اصناف و اداره ها خواست تا از به کارگیری اتباع بیگانه غیرمجاز به عنوان نیروی کار خودداری و در صورت نیاز به تخصص کارگر خارجی، برای اخذ مجوز از مجاری قانونی نسبت به دریافت پروانه کار اقدام کنند.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today