صدا و سیما/ مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان گفت: ایران ۱۱ شهر جهانی دارد که زنجان یکی از این شهر‌ها بوده و به‌عنوان شهر جهانی ملیله مطرح است.

سیدسعید صفوی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان زنجان بیان کرد: میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی را اگر به مثلثی تشبیه کنیم، قاعده آن میراث فرهنگی است. در استان زنجان ۲ هزار اثر تاریخی شناسایی شده داریم که ۹۱۴ اثر دارای شناسنامه بوده و ثبت ملی و جهانی شده است. 
وی افزود: میراث فرهنگی مبنایی برای توسعه گردشگری است و دنیا نیز در این حوزه هدف‌گذاری کرده است تا اقتصاد تک‌محصولی را رها کند. تسهیل و تسریع توسعه گردشگری در دولت نیز مدنظر قرار گرفته و در استان نیز باید به صنعت گردشگری توجه ویژه داشته باشیم.
این مسئول تصریح کرد: زنجان به ده استان بسیار نزدیک است و حدود ۶۰ درصد جمعیت ایران، حدود یک الی چهار ساعت با زنجان فاصله دارند و زیرساخت‌های حمل‌ونقل در استان نیز در حال تکمیل شدن است که با کمی معرفی و شناسایی و توجه به حوزه گردشگری می‌توانیم رونقی را در این حوزه برای استان به ارمغان بیاوریم.
صفوی ادامه داد: ایران ۱۱ شهر جهانی دارد که زنجان یکی از این شهر‌ها است و به عنوان شهر جهانی ملیله بیان می‌شود و نباید از کنار ملیله زنجان به راحتی بگذریم. همچنین ۲۶ میراث تمدنی ایران را نیز در استان ثبت جهانی کرده‌ایم.
مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان با بیان اینکه در استان ۵۵ رشته صنایع‌دستی فعال وجود دارد، خاطرنشان کرد: دولت اگر در حوزه اشتغال به‌دنبال تحول است، حوزه صنایع‌دستی بخش خوبی است که با آموزش یک سری از رشته‌های صنایع دستی می‌توانیم با کمترین آموزش و مبلغ ایجاد اشتغال کنیم که تحقق این امر، همکاری دستگاه‌های دولتی را می‌خواهد.

آخرین خبر زنجان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zanjan_today