باشگاه خبرنگاران/ مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهادکشاورزی گفت: اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل شبکه آبیاری پایین دست سد کوهبرد شهرستان کهگیلویه از منابع مختلف تامین خواهد شد.

رضا سرافرازی، مدیرکل دفتر امور آب کشاورزی وزارت جهادکشاورزی اظهار کرد: با حمایت وزارت جهاد کشاورزی اعتبار مورد نیاز برای راه اندازی و اجرای خطوط شبکه آبیاری قطره ای و نوین این طرح در فازهای بعدی تامین خواهد شد.
او بر راه اندازی شبکه آبران از سوی جهاد کشاورزی تاکید کرد و گفت: با توجه به تکیمل سازه سد و آبگیری آن برنامه ریزی برای توسعه سیستم آبیاری نوین باید در دستور کار قرار گیرد.
سرافرازی بیان کرد: باتوجه به کیفیت بالای آب این سد و حاصلخیز بودن زمین های اطراف افزایش کشت انواع محصولات کشاورزی باید در دستور کار قرار گیرد.
او توسعه کشت های گلخانه ای بصورت عمودی در این منطقه را بسیار مناسب دانست و افزود: این منطقه ظرفیت زیادی با توجه به حاصلخیز بودن خاک و تامین زیرساخت ها برای توسعه کشت های گلخانه ای را دارد.
مدیرکل جهادکشاورزی کهگیلویه وبویراحمد اعتبار مورد نیاز برای اجرای شبکه آبیاری را ۶۲ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با بهره برداری از این سد، ۳۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی پایین دست آبیاری خواهد شد.
سید علی معتمدی تصریح کرد: با بهره برداری از این طرح علاوه بر توسعه کشاورزی می توان زمینه گردشگری منطقه را فراهم کرد.
نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمیی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی نیز در این بازدید گفت: وعده دولت در تسریع در روند اجرایی پروژه های نیمه تمام با آبگیری و تکمیل سد کوهبرد عملی شد.
سید محمد موحد بر همکاری جهاد کشاورزی در توسعه آبیاری زمین های پایین دست طرح تاکید کرد و اظهار داشت: با اجرای شبکه های آبیاری علاوه بر درآمد زایی شاهد توسعه و اشتغالزایی د این منطقه نیز خواهیم بود.
او تصریح کرد: با توجه به اشتغالزایی این طرح نیاز است جهاد کشاورزی با تامین زیرساختها ،بهره برداران را برای کشت محصولات کشاورزی حمایت کند.
این طرح پس از چند سال راکد بودن از سال ۱۳۹۶ توسط شرکت زهکش بنای دهدشت در فاز اول آغاز به کار کرد و با وجود کمبود تخصیص اعتبارات با سرمایه پیمانکار فاز اول(با ارتفاع۲۶متر و حجم ۲/۵میلیون متر مکعب) تکمیل شد.
فاز دوم این طرح که شامل آبگیری بوده نیز با حمایتدولت در تخصیص اعتبارات لازم از سوی پیمانکار به مرحله نهایی رسیده است.

آخرین خبر کهگیلویه و بویراحمد در اینستاگرام :
https://instagram.com/yasuj_today