ایسنا/ مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان همدان با تأکید براینکه آب همدان از سلامت کامل برخوردار است، گفت: میزان آرسنیک آب همدان پایینتر از حد استاندارد و چیزی حدود دو میلی‌گرم درلیتر است.

فرهاد بختیاری فر، مدیرعامل شرکت آب‌وفاضلاب استان همدان اظهار کرد: تأمین آب پایدار از وظایف شرکت آب منطقه‌ای بوده که در این راستا یک ابر پروژه ظرف مدت کمتر از هفت ماه در همدان اجرا شد و در حال حاضر آب همدان از طریق تالوار تأمین می‌شود.
وی بیان کرد: قرار بود ۱۲۰۰ لیتر آب از تالوار به همدان منتقل شود اما با توجه به مشکلی که تصفیه خانه شیخی جان وجود داشت ۱۷ کیلومتر خط بای پس اجرا شد و آب به سمت تصفیه خانه شهید بهشتی منتقل و در آنجا تصفیه و وارد مدار شهر همدان شد.

مردم همدان می‌توانند آب را با خیال راحت مصرف کنند
این مقام مسئول با تأکید براینکه بحث کیفی آب کمتر از بحث کمی نبوده است، تصریح کرد: تمامی چاه‌هایی که وارد مدار آب شرب همدان شده است آزمون کنترل کیفی شده و دستگاه‌های نظارتی و دانشگاه علوم پزشکی یک ماه مداوم در تصفیه خانه شهید بهشتی مستقر بودند تا آرسنیک آب را به حداقل برسانیم که در نهایت دانشگاه علوم پزشکی میزان آرسنیک آب را تایید کرد و در حال حاضر پایینتر از حد استاندارد است.
بختیاری فر با بیان اینکه مردم همدان می‌توانند آب را با خیال راحت مصرف کنند، یادآور شد: تصفیه خانه شهید بهشتی به طور موقت تجهیزشده و آزمایشات زیادی در زمینه فلزات سنگین و رادیواکتیو برروی آب همدان انجام گرفته است و در بحث آرسنیک نیز حد استاندارد آن در آب ۱۰ میلی‌گرم درلیتر است که درآب همدان کمتر از دو میلی‌گرم در لیتر رسانده‌ایم.
وی درباره طعم و بوی خاص آب شرب شهر همدان نیز بیان کرد: آب تالوار بو و طعم دارد که با ازون‌زنی این مشکل برطرف خواهد شد اما در حال حاضر آب هیچگونه مشکل بهداشتی ندارد و در مناطقی که قبلا از سد اکباتان تأمین می‌شدند توزیع می‌شود.
وی درباره شوری و سختی آب شهر همدان، خاطرنشان کرد: شوری آب به دلیل بالا بودن کلرید سدیم است وسختی آب نیز مشکلی برای بدن ایجاد نمی‌کند بلکه مفید هم است.

آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today