تسنیم/ مدیر حسابرسی مالیاتی جزیره کیش از فرار مالیاتی مالکان منازل مسکونی لوکس در ‌کیش خبر داد و گفت: در این‌باره به حمایت سازمان منطقه آزاد کیش نیاز داریم.

ملک‌منصور کلانتری‌خاندانی، مدیر حسابرسی مالیاتی جزیره کیش با تاکید بر تکریم، همراهی و همدلی با مودیان مالیاتی اظهار کرد: فرهنگ مالیاتی باید گسترش پیدا کند و افراد با توجه به اهمیت پرداخت مالیات‌ها در رشد اقتصادی کشور به صورت خوداظهاری اقدام به پرداخت مالیات‌‌ کرده و دریافت مالیات نیز با عدالت و شفافیت همراه باشد.

مصداق‌ فرار مالیاتی در جزیره کیش
وی درباره موارد مصداقی فرار مالیاتی در جزیره کیش افزود:‌ بزرگ‌ترین فرار مالیاتی در جزیره کیش ‌"منازل مسکونی لوکس" است و در این مسیر نیاز به همراهی و حمایت سازمان منطقه آزاد کیش هستیم زیرا سازمان در کیش نقش حاکمیتی دارد.
کلانتری با اشاره به اینکه براساس قوانین مناطق آزاد، سرمایه‌گذاران در مناطق آزاد ‌از خدمات و مشوق‌هایی مانند معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند می‌شوند، ‌تصریح کرد: ‌بر‌این اساس سرمایه‌گذاران به مدت 20 سال از زمان سرمایه‌گذاری معاف از مالیات هستند و مانند مناطق آزاد دیگر کشورها، از همه خدمات بهره مند می‌شوند.

ثبت شرکت در مناطق آزاد بدون انجام فعالیت
وی با بیان اینکه برخی سرمایه‌گذاران تنها با ثبت شرکت در مناطق آزاد، از مشوق‌ها بدون انجام کوچک‌ترین فعالیتی بهره‌مند می‌شوند، ادامه داد: ‌این شرکت‌ها از پرداخت مالیات هم فرار می‌کنند که باید سازمان منطقه آزاد کیش در این خصوص با اداره مالیات همراهی کند.
مدیر حسابرسی مالیاتی جزیره کیش درباره ‌مودیان مالیاتی حقیقی و حقوقی در کیش خاطرنشان کرد: حدود 2800 شخص حقیقی و 3 هزار شخص حقوقی در جزیره کیش به عنوان مودی مالیاتی فعالیت دارند.

چه کسانی مشمول پرداخت مالیات می‌شوند؟
وی با تاکید بر اینکه مجوز فعالیت‌های اقتصادی توسط سازمان منطقه آزاد کیش ارائه می‌شود نه امور مالیاتی اضافه کرد: برخی مانند وکلا و پزشکان نیاز به مجوز فعالیت اقتصادی از ‌سازمان ندارند و از جامعه ‌هدف خود مجوز دریافت می‌کنند، اما براساس فراخوان‌های هشت‌‌گانه هر نوع فعالیت اقتصادی مطابق به موارد اعلام شده در این فراخوان‌ها مشمول پرداخت مالیات می‌شوند.
کلانتری با اشاره به اینکه هم‌اکنون حدود 2 هزار پرونده در اداره امور مالیاتی جزیره کیش برای رسیدگی وجود دارد، تصریح کرد: هر فرد تنها به صرف داشتن مجوز فعالیت اقتصادی از معافیت مالیاتی برخوردار نخواهد شد و باید فعالیت مطابق با مجوز باشد، برای مثال برخی مجوز فروش آهن می‌گیرند اما بوتیک لباس‌فروشی دائر می‌کنند و می‌گویند که مجوز فعالیت دارند و اظهار‌نامه نیز ارائه کرده‌اند و باید مشمول مالیات شوند و چنین تصوری صحیح نیست و این افراد باید مالیات پرداخت کنند. 

اجازه تعطیلی واحد تولیدی را برای مالیات نمی‌دهیم
وی بر تعامل با اصناف و مودیان تاکید کرد و افزود: بنابر تاکید رهبر معظم انقلاب و در سال تولید و اشتغال تمام تلاش ما بر تعامل و همکاری با مودیان مالیات به ویژه شرکت‌های تولید بوده تا هیچ شرکت و کارگاهی به دلیل فشارهای مالیاتی و قرار گرفتن در تنگنا، یا به دلیل غرض‌ورزی یا سلایق شخصی دچار مشکل و تعطیلی کسب و کار نشود. همه به خوبی با تبعات وحشتناک و دامنه‌دار و آثار مخرب تعطیلی کارخانه یا یک واحد تولیدی که محل ارتزاق جمع زیادی از کارگران است آشنا هستیم. 
وی بر ‌به روز‌رسانی دانش پرسنل امور مالیاتی تاکید کرد و افزود: ‌متاسفانه در طی 30 سال گذشته آن گونه که باید آموزش‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در امور مالیاتی بنابر نیاز انجام نشده ‌و به این دلیل در برابر کارشناسان متبحر و زبده بخش خصوصی با چالش‌هایی مواجه هستیم.
کلانتری به توصیه ‌رئیس سازمان امور مالیاتی ‌در راستای آموزش کارکنان و مجهز شدن به علم روز در این رشته اشاره کرد و افزود: ‌رئیس سازمان امور مالیاتی همواره بر نقش آموزش های جامع و مرتبط با موضوع مالیات همچنین وصول منصفانه و عادلانه مالیات در کنار بهره‌گیری از آموزش‌های روان‌شناسی به ویژه در حوزه‌های اجتماعی و جامعه‌شناسی برای پرسنل به صورت جدی تاکید دار‌د.

مودی مالیاتی متهم یا مجرم نیست
وی با بیان اینکه سازمان امور مالیاتی با اراده‌ای راسخ، مقتدرانه و قاطعانه در مسیر تحقق اهداف مالیاتی گام‌های بلند و ارزشمندی برداشته است، خاطرنشان کرد: سازمان امور مالیاتی در دو سال گذشته ‌به اندازه 20 سال گذشته توانسته‌‌ در مدیریت کلان امور مالیاتی کشور ‌تاثیرگذار باشد.
مدیر حسابرسی مالیاتی جزیره کیش با تاکید بر تکریم مودیان مالیاتی افزود: مودی مالیاتی متهم یا مجرم نیست و باید با مودیان مالیاتی با احترام کامل رفتار کرد و در صورت بروز مشکل تا حد امکان به رفع مشکلات آنان کوشید؛ حتی گاه دیده می‌شود که برخی به دلیل مشکلات و فشارهای اقتصادی در پرداخت مالیات با مشکل مواجه‌اند به همین دلیل تلاش می‌کنیم تا با رعایت حال آن‌ها نهایت همکاری را‌ داشته باشیم.

سازمان منطقه آزاد کیش با مالیات تعامل کند
وی با تاکید بر تعامل اداره امور مالیاتی با سازمان منطقه آزاد کیش تصریح کرد: سازمان منطقه آزاد نیز می‌تواند تعامل سازنده‌ای با ما داشته و کمک خوبی برای حسابرسی مالیاتی جزیره باشد و از آنان می‌خواهیم اطلاعات خانه‌های لوکس و خالی از سکنه را در اختیار اداره امور مالیاتی قرار دهند. 
کلانتری با بیان اینکه در صورت در اختیار داشتن مستندات و اطلاعات مورد نیاز از خانه‌های لوکس که سازمان می‌تواند در اختیار این مجموعه قرار دهد از فرار مالیاتی مالکان این خانه‌ها جلوگیری می‌شود، ادامه داد: شاید بسیاری از آنها هم مشمول پرداخت مالیات نباشند زیرا خانه‌هایی که مشمول مالیات می‌شوند شرایط خاصی دارند که در قانون مالیاتی به آن‌ها اشاره شده است.

تبعات عدم پرداخت مالیات برای خانه‌های لوکس
وی تصریح کرد: بی‌تردید با تعامل سازنده سازمان و اداره امور مالیاتی بسیاری از مشکلات به سادگی قابل حل و رسیدگی است و در صورتی که اطلاعات لازم به اداره امور مالیاتی داده شود با کارشناسی شاید کمتر از 20 درصد این خانه‌ها مشمول مالیات شوند اما در صورت عدم همکاری ممکن است تبعاتی برای آنان داشته باشد.
این مقام مسئول در اداره امور مالیاتی کیش تاکید کرد: براساس اطلاعاتی که کسب کرده‌ایم افرادی 100 تا 150 واحد در جزیره دارند به همین دلیل به سادگی می‌توانند بر نرخ خرید و فروش و اجاره تاثیر‌گذار باشند و مطمئنا این اتفاق به زیان بسیاری از ساکنان جزیره است و آن‌ها نبض بازار را به دست گرفته و بازیگردان صحنه خرید و فروش و اجاره خواهند بود.

کمبود نیروی انسانی در اداره مالیات کیش
کلانتری با اشاره به کمبود نیروی انسانی در این مجموعه افزود: کمبود نیروی انسانی و برخی پست‌های خالی فشار مضاعفی به دیگر پرسنل وارد می‌کند که نیاز است تا با تکمیل نیروی انسانی مورد نیاز مشکلات به حداقل کاهش یابد.
وی خاطرنشان کرد: اساس فعالیت اداره امور مالیاتی جلوگیری از فرار مالیاتی و ضربه به اقتصاد کشور است و انتظار می‌رود در این راه علاوه بر فعالان اقتصادی که به صورت خود‌اظهاری اقدام به پرداخت مالیات خود می‌کنند سازمان منطقه آزاد کیش به عنوان بخش حاکمیتی با ما همراهی کند.

آخرین خبر هرمزگان در اینستاگرام :

https://instagram.com/hormozgan.today