تسنیم/ باند جعل عنوان «وزارت اطلاعات و دفتر مقام معظم رهبری» در استان کردستان به همت و تلاش سربازان گمنام امام زمان(عج)، پلیس و سپاه کردستان شناسایی و بازداشت شدند.

سردار علی آزادی، فرمانده انتظامی استان کردستان اظهار داشت: امنیت زمانی محقق شده که پایدار باشد و این مهم نیز با کمک همه دستگاه‌های اطلاعاتی-امنیتی و نیروهای مسلح، سازمان‌ها و ادارات، نهادها و سازمان‌های مردم نهاد و مردم در استان محقق شده است.

فرمانده انتظامی استان کردستان با بیان اینکه کلاهبردان با هدف رسیدن به منفعت، مطامع و اهداف پلید خود، هر گونه سوءاستفاده کرده و برای کلاهبرداری از افراد ساده دست به هر کاری می‌زنند، جعل و غصب عناوین و مشاغل را یکی از مصادیق جرم دانست و تصریح کرد: اداره‌کل اطلاعات در مقابله با جعل عنوان در استان نقش ویژه‌ای داشته و کیس‌های مختلفی را در این زمینه شناسایی و خنثی کرده و با آنان برخورد شده است.

وی انهدام باند جعل عنوان «دفتر مقام معظم رهبری، کارکنان وزارت اطلاعات، مدیرکلی و درجه نظامی» را جزو جعل‌های برتر انجام شده در استان ذکر کرد و افزود: افرادهایی شناسایی شده که درجه سرلشکری جعل کرده و خود را به عنوان مشاور امنیتی رهبری جا زده که به همت و همکاری سربازان گمنام امام زمان(عج)، پلیس و سپاه کردستان بازداشت شدند.

آزادی با ذکر اینکه سپاه، پلیس و سربازان گمنام امام زمان(عج) در اداره کل اطلاعات کردستان برای حفظ امنیت و آسایش مردم تلاش کرده و در کنار هم هستند، بیان کرد: متأسفانه کلاهبرداران با جعل عنوان سوءاستفاده‌های مختلفی از جمله تشکیل کانون ایثارگران از افراد عادی کرده و میلیاردها تومان از ثروت مردم را به یغما برده بودند که کشف شد.

وی شناسایی "کیس جعل عنوان بیت مقام معظم رهبری و مأمور وزارت اطلاعات و کلاهبرداری به مبلغ 8 میلیارد تومان از افراد مختلف در قالب خرید آثار باستانی برای دفتر رهبری، جعل و استفاده از سند جعل شامل شناسنامه، گواهینامه و کارت ملی؛ مشارکت در حفر غیرمجاز برای کشف دفینه" و کیس دوم "اخذ پول بدون رضایت از طریق جعل و غصب عناوین دولتی با هدف ایجاد جایگاه اجتماعی و کسب اعتماد عمومی برای سرمایه‌گذاری، معاملات سوری، خرید و فروش ارز، اخذ پول به بهانه آزاد کردن زندانی در مجموع کلاهبرداری به ارزش یک میلیارد تومان" را جزو اقدامات اداره کل اطلاعات با همکاری پلیس و دستگاه قضایی در استان کردستان عنوان کرد.

فرمانده انتظامی استان کردستان با بیان اینکه علاوه بر این اقدامات؛ از ابتدای سال‌جاری تاکنون 8 مورد جعل عنوان و 80 مورد جعل در بخش‌های دیگر توسط پلیس در استان کشف شده است، افزود: همه این جعل‌ها با هدف کلاهبرداری بوده که در این زمینه نیز 320 کلاهبردار بازداشت کرده‌ایم.

وی با یادآوری اینکه بر اساس قانون مجازات اسلامی مواد 523 تا 557 و قانون مجازات جرائم نیروهای مسلح ماده 95 تا 107 مجازات جعل عنوان کاملا مشخص و برابر قانون با افراد برخورد می‌شود، خطاب به مردم تأکید کرد: هر کس بدون سمت رسمی یا اذن از طرف دولت خود را در مشاغل دولتی اعم از کشوری یا لشگری و انتظامی که از نظر قانون مربوط به او نبوده است دخالت دهد یا معرفی کند به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد؛ اگر کسی عنوان مامور انتظامی را جعل یا خودش را به جای پلیس جا زد، شهروندان می‌توانند بلافاصله با پلیس 110 تماس گرفته، تا رسیدگی شود. کما اینکه پلیس امنیت و اطلاعات و پلیس آگاهی و فتا در فضای حقیقی و مجازی به صورت تخصصی در این حوزه فعالیت می‌کنند.

فرمانده انتظامی استان کردستان با تأکید بر اینکه اگر فردی عنوان وزرات اطلاعات و یا سپاه پاسداران را جعل و خود را به جای آنان جا زد، شهروندان با شماره 113 و 114 تماس گرفته و مورد را جهت بررسی گزارش دهند، خاطر نشان کرد: شهروندان در صورت مراجعه چنین افرادی به محل کار یا زندگی‌شان و خود را معرفی به جای مأموران این نهادها، قبل از انجام هر گونه درخواستی از این افراد، با متولی این حوزه تماس گرفته و مورد را معرفی کنند.

وی مخدوش کردن پلاک خودرو را نیز جرم و یکی از مصادیق جعل و دارای مجازات معرفی کرد و یادآور شد: جا زدن به عنوان مأمور اداره برق، آب و گاز با هدف ورود به خانه‌ها نیز جعل محسوب شده و باید ادارات و مردم استان هوشیار باشند و در صورت مشاهده چنین مواردی، بلافاصله مورد را با پلیس 110 در جریان بگذارند.

سردار آزادی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به این سؤال که پلیس چه برنامه‌ و طرح‌هایی برای ایام تعطیلات نوروزی دارد، شعار امسال را "نوروزی متفاوت با پلیس مقتدر و حرفه‌ای" ذکر کرد و گفت: طرح نوروزی پلیس از 24 اسفندماه جاری آغاز شده و تا 14 فرودین ماه 1402 ادامه دارد. امیدوارم سالی پر از خیر و برکت برای همه مردم باشد و ما نیز در کنار سایر دستگاه‌های همسو آماده‌باش و در کنار مردم بوده و امنیت مسافران نوروزی را تأمین خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه پلیس به هیچ عنوان مخالف شادی مردم نیست و در جشن‌های نوروزی نیز در کنار آنان خواهیم بود، هشدار داد: کسانی که بخواهند مخل نظم و امنیت مردم باشند، با هماهنگی مقامات قضایی به شدت با آنان برخورد خواهیم کرد.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online