صدا و سیما/ مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان از اجرای عملیات حمل دوطرفه ۸۵ هزار تن مواد نفتی در قالب تخلیه و بارگیری به «کشتی AZZA» در بندر امام خمینی خبر داد.

بهروز آقایی، مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان  با اشاره به اجرای عملیات حمل دوطرفه مواد نفتی و میعانات گازی در بندر امام خمینی اظهار کرد: در این عملیات بیش از ۵۵ هزار تن مواد و محصولات نفتی جابه جا و بیش از ۳۰ هزار تن محموله میعانات گازی که از عسلویه بارگیری شده بود، در مخازن اختصاصی انبارش مواد سبک نفتی بندر امام خمینی تخلیه شدند.

وی با بیان اینکه این محصولات به عنوان خوراک در پالایشگاه‌های کشور مصرف می‌شوند، افزود: علاوه بر این بیش از ۲۵ هزار تن محموله هیدروکربن صادراتی به مقصد امارات متحده عربی نیز بارگیری شد.

آقایی اسکله‌های تخصصی کریدور مشترک نفتی بندر امام خمینی را محل اجرای این عملیات عنوان کرد و ادامه داد: رکورد پیشین مربوط به عملیات حمل دوطرفه با مجموع تناژ تخلیه و بارگیری ۱۸ هزار تن در خرداد ماه ۱۴۰۱ بود.

به گفته مدیرکل بنادر و دریانوردی خوزستان؛ در عملیات حمل دوطرفه، شناور ورودی محموله انبارش شده در مخازن خود را تخلیه و مجددا محموله‌ای دیگر را از مخازن ساحلی دریافت می‌کند.

بندر امام خمینی در ۱۲۰ کیلومتری جنوب اهواز و در ساحل شمال غرب خلیج فارس واقع و یکی از درگاه‌های اصلی صادرات و واردات کشور است و در حال حاضر منطقه ویژه اقتصادی بندری امام خمینی در جایگاه بندر اول ترانزیت مواد نفتی کشور قرار دارد که دلیل آن را می‌توان سرمایه گذاری‌های گسترده انجام شده در بخش‌های مختلف این منطقه دانست.

پایانه نفتی این منطقه با ۲ پست اسکله تخصصی نفتی، ظرفیت پذیرش "کشتی‌های تانکر" به میزان ۴۵ هزار تن را دارد که علاوه بر این نیز در این فرآیند، امکان ذخیره‌سازی درجای ۳۴۲ هزار و ۸۱۰ متر مکعب انواع فرآورده‌های نفتی فراهم می‌شود.

آخرین خبر خوزستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/khouzestan.today