ایکنا/ مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی با بیان اینکه ۸۵ درصد سفرها از طریق خودروی شخصی و عمومی بوده است، گفت: از این آمار ۷۱ درصد مربوط به خودروهای شخصی و ۱۴ درصد مربوط به حمل و نقل عمومی و در مجموع از مسیرهای جاده‌ای زائر به مشهد مشرف شده‌اند.

جعفر شهامت، مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی ۸۵ درصد سفرها از طریق خودرو شخصی و عمومی بوده که از این آمار ۷۱ درصد مربوط به خودروهای شخصی و ۱۴ درصد مربوط به حمل و نقل عمومی و در مجموع از مسیرهای جاده‌ای زائر به مشهد مشرف شده‌اند. شهامت تصریح کرد: اوج ورودی زائران به استان ۲۹ اسفندماه بوده و اوج خروجی استان ۲۶ اسفند بوده است، لذا احتمال اینکه پیک خروجی امروز جایگزین ۲۶ اسفند خواهد شد، وجود دارد و این تا ساعت ۲۴ امشب مشخص می‌شود.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی گفت: بر اساس تردد شمارها ۷۰ درصد پلاک خودرو از خراسان رضوی و ۳۰ درصد پلاک‌ها مربوط به پلاک‌های خارج استان بوده و از مجموع آمار پلاک‌های خارج استان، استان‌های تهران، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و اصفهان درصدر هستند.
شهامت تصریح کرد: از لحاظ ورودی با حمل‌ونقل عمومی به استان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان، تهران، اصفهان و مازندران، ۶ استانی هستند که بیشترین ورود را به مشهد داشته آمد.
وی افزود: آمارهای مجموعه اقدامات در حوزه خدمات‌رسانی به زائران نشان می‌دهد که حدود ۳۷ درصد پلاک‌ها بیش از یک روز در مشهد اقامت داشتند، همچنین بیشترین تردد در محور چناران-مشهد و مشهد-چناران در صدر بوده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی ادامه داد: به لحاظ افزایش ترافیک جاده‌ای در ورودی‌های استان محور شمال رشد ۵۳ درصدی ترافیک ثبت شده است، محور غرب یعنی سبزوار ۲۶درصد ثبت شده، محور جنوب حدود ۳درصد و محور شرق ۱درصد بوده و مجموع ورود رشد ۲۳درصدی داشته است.
شهامت با اشاره به اینکه باران بیش از ۶۰درصد پهنه استان را فرا گرفته است، اضافه کرد: در بحث بازگشت زائران با توجه به بارندگی باید به لغزندگی جاده تأکید شود و زائران کاهش ۱۰ کیلومتر سرعت بر ساعت که مصوب کمیسیون استان است را مورد نظر داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه بیشترین آمار تصادفات جاده‌ای مربوط به هم استانی‌های ما بوده بیان کرد: بیشترین ساعت ثبت تخلفات دقیقا ساعاتی است که بر تصادفات منطبق است که این ثبت بیشتر در ساعت ۱۱ تا ۱۳ و ۱۶ تا ۱۹ است، لذا رعایت سرعت مجاز و ۱۰ کیلومتر کاهش سرعت مورد تأکید ماست.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان رضوی گفت: پیش‌بینی شده بیشترین تقاضا در خصوص آمار بازگشت زائران استان‌های شمالی عمدتاً مازندران، اصفهان، یزد، تهران، کرمان و فارس باشد، لذا ۵۰ دستگاه ناوگان شهرداری را برای داخل استان در شرایط ویژه استفاده و از ناوگان جاده‌ای برای خارج استان استفاده کنیم.
شهامت گفت: تلاش ما این است به خاطر امنیت و رفاه حال زائران با پیش فروش اینترنتی طوری مدیریت کنیم که با ناوگان موجود بتوانیم پاسخگوی انتظارات باشیم از طرفی از فردا روند ورود و خروج حمل و نقل عمومی با ماه مبارک رمضان را انتظار داریم.
وی بیان کرد: همچنین برای تسهیل در امور حمل و نقل زائران تمهیدات ویژه برای خط تهران که از خطوط پر تقاضا است صورت گرفته است.

آخرین خبر خراسان رضوی در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/khorasan_today
آخرین خبر خراسان رضوی در تلگرام :
https://t.me/Toos_today