ایرنا/ اداره کل هواشناسی خراسان جنوبی درباره تقویت ناپایداری‌های جوی در این استان و بارش شدید باران هشدار سطح قرمز صادر کرد.

با تشدید و تقویت سامانه دینامیکی فعال جوی از عصر امروز تا صبح فردا (جمعه) رگبار شدید باران و بارش‌ سنگین ۲۰ تا ۵۰ میلیمتر در مناطقی از استان پیش‌بینی می‌شود.
رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی، وقوع روان‌آب، بارش تگرگ و برخورد صاعقه، کاهش محسوس دما، بارش برف و تشکیل مه از پیامدهای فعالیت این سامانه جوی اعلام شده و منطقه اثر آن شهرستان‌های زیرکوه، درمیان و قاینات است.
این اخطاریه جوی نسبت به لغزندگی سطح جاده‌ها، وقوع روان‌آب، آبگرفتگی معابر عمومی و سیلابی شدن مسیل‌ها هشدار داد.
همچنین احتمال خسارت تگرگ به بخش کشاورزی، اختلال در تردد جاده‌ای، خطر برق‌گرفتگی در اثر صاعقه به ویژه مناطق کوهپایه‌ای، خسارت به سازه و پوشش گلخانه‌ها، سقف‌های موقت و تابلوها، بارش برف در ارتفاعات شمال و شمال شرق استان وجود دارد و خسارت سرما و یخبندان در صبح جمعه و شنبه در مناطق سردسیر استان قابل پیش‌بینی است.
بر این اساس پرهیز از انجام سفرهای غیر ضروری، خودداری از جابه‌جایی، چرای دام و اسکان در حاشیه رودخانه‌های فصلی و مسیل‌ها، اجتناب از صعود به ارتفاعات، پاکسازی آبراهه‌ها و جریان عبور آب، اطمینان از استحکام سازه و پوشش گلخانه‌ها، سقف‌های موقت و تابلوها، مراقبت از کندوهای زنبور عسل، تنظیم دما و رطوبت در سالن‌های پرورشی و همراه داشتن تجهیزات زمستانی توصیه می‌شود.
هواشناسی ۲۸ اسفند سال گذشته برای فعالیت سامانه بارشی در خراسان جنوبی هشدار سطح نارنجی صادر کرده بود.

هشدار سطح قرمز بیانگر خسارت گسترده است و اقدام «فوری و همه‌جانبه» را می‌رساند.

آخرین خبر خراسان جنوبی در اینستاگرام :
https://instagram.com/skhorasan_today