ایرنا/ طبق تازه‌ترین ارزیابی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از رنگ‌بندی شهرهای کشور که امروز شنبه اعلام شد، یک شهرستان نارنجی ۱۱ مورد زرد و پنج شهرستان در رنگ بندی آبی قرار کرفتند.

بر اساس ارزیابی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستان رودبار همانند هفته گذشته در نقشه کرونایی گیلان‌ نارنجی است و سیاهکل از رنگ زرد خارج و در وضعیت آبی قرار گرفت.
به این ترتیب شهرستان‌های املش، آستارا، سیاهکل، صومعه سرا و تالش در رنگ بندی آبی و بندرانزلی، رشت، خمام، رضوانشهر، شفت، فومن، لنگرود، ماسال، رودسر، لاهیجان و آستانه اشرفیه در رنگ بندی زرد قرار گرفت.
سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی گیلان روز شنبه درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در استان گفت: طبق آخرین آمار تا روز گذشته ۶۸ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری بوده که ۹ نفر از آنان بدحال هستند.
فردین مهرابیان اظهار کرد: استفاده از ماسک در اماکن عمومی و رعایت فاصله فیزیکی برای پیشگیری از بیماری‌های ویروسی از جمله کرونا باید در این ایام با توجه به دید و بازدیدهای نوروزی بیش از پیش رعایت شود.
وضعیت قرمز یا بسیار پرخطر کرونایی به شرایطی گفته می‌شود که در یک شهر از هر ۱۰۰هزار نفر دست کم ۱۰ نفر روزانه به علت ابتلا به کرونا در مراکز درمانی بستری شوند، رنگ نارنجی نیز به معنای وضعیت کرونایی پرخطر است و آمار روزانه بستری در این مناطق بیشتر از ۶ نفر در میان یکصد هزار نفر جمعیت محاسبه می شود.
وضعیت زرد به معنای نسبتا پرخطر کرونایی است، مناطقی که با این رنگ مشخص می شوند به این معنا است که در آنجا بستری روزانه کرونایی در بیمارستان ها بین چهار تا ۶ نفر از میان ۱۰۰ هزار نفر جمعیت است.

هر فرد بالای ۱۸ سال که ۶ ماه از آخرین تزریق دز واکسن کرونایش گذشته باشد باید برای تزریق دز بعدی واکسن مراجعه کند و انتظار می‌رود آحاد جامعه با انجام به موقع واکسیناسیون در حفظ حقوق شهروندی و کمک به کادر درمان در قطع زنجیره انتقال این ویروس منحوس همراهی کنند.
ویروس کرونا (COVID-۱۹) اواسط دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» کشور چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌ برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد؛ این ویروس در نهایت به همه کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کنند.

آخرین خبر گیلان در اینستاگرام :
https://instagram.com/gilan_today