ایسنا/ مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان از آغاز اجرای آزمایشی طرح پرداخت حق بیمه بیکاران به بنگاههای اقتصادی در این استان خبر داد.

حامد آرامش، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان اظهار کرد: با ابلاغ دستورالعمل طرح پرداخت حق بیمه بیکاران به بنگاههای اقتصادی (بخص خصوصی و تعاونی)، این طرح بطور آزمایشی در ده استان کشور از جمله سیستان و بلوچستان شکل اجرایی به خود گرفت.

وی اظهار کرد: این دستورالعمل در راستای اجرای بند(۹) مصوبات هشتاد و سومین جلسه شورای عالی اشتغال مورخ ۳/۸/۱۴۰۱ با هدف ایجاد اشتغال و بند الف تبصره (۱۸) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ در راستای ترغیب و تشویق کارفرمایان کارگاه‌های تولیدی و خدماتی به استفاده از نیروی کار جدید ( کارجویان سه دهک درآمدی اول) ، تهیه و ابلاغ از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مرحله اول به تعدادی از استان ها ابلاغ شد.

دبیر کارگروه تخصصی اشتغال سیستان و بلوچستان ادامه داد: بر اساس این دستورالعمل، افراد دارای سن ۱۸ تا ۴۵ سال متعلق به سه دهک اول درآمدی که از زمان ابلاغ این دستور در یکی از کارگاه¬ها و مؤسسات مشمول، بکارگمارده شوند وجهی معادل حق بیمه سهم کارفرما بعلاوه ۳ درصد سهم بیمه بیکاری ( جمعا به میزان ۲۳ درصد حداقل دستمزد تعیین شده از سوی شورایعالی کار) است که به صورت ماهانه از سوی دولت به حساب کارفرما واریز می شود.

آرامش گفت: نیروی کار جدید برای اینکه در دایره شمول طرح قرار گیرد باید، متعلق به سه دهک اول درآمدی باشد؛ توسط سازمان ها  و نهادهای حمایتی تحت پوشش نباشد؛ فاقد منابع درآمد رسمی باشد؛ فاقد مستمری بازنشستگی باشد؛ دارای بعد خانوار۴ نفر به بالا باشد؛ دارای سن ۱۸ تا ۴۵ سال  و سوابق بیمه تأمین اجتماعی حداکثر ۳۶ ماه باشد.

وی تاکید کرد: همچنین کارفرمایانی در طرح پرداخت حق بیمه بیکاران به بنگاههای اقتصادی احراز خواهند شد که دارای مجوز فعالیت از مراجع رسمی کشور و کد بیمه کارگاهی باشند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سیستان و بلوچستان یادآور شد: نیروی کار و کارفرما باید برای استفاده از شرایط این طرح در سامانه مشوق بیمه کارفرمایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نشانی https://moshavegh.mcls.gov.ir/  نام نویسی کنند.

آخرین خبر سیستان و بلوچستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/zahedan_today