صدا و سیما/ دیواندره با انبوهی از جاذبه‌های گردشگری طبیعی و تاریخی و همچنین آب و هوای مطبوع بهاری خود مهیای میزبانی از گردشگرانی است که کردستان را مقصد سفر‌های خود انتخاب کرده‌اند.

کردستان غنی از طبیعت بکر و اماکن تاریخی و گردشگری است و نوروز ۱۴۰۲ در سفر به این استان زیبا بد نیست به شهرستان دیواندره هم سری بزنید و از غار اسرار آمیز کرفتو، میراث کهنی که در دل کوه‌های این استان قرار گرفته و دیگر جا‌های تاریخی و تفریحی آن دیدن کنید.
شهر دیواندره مرکز شهرستان دیواندره که جا‌های دیدنی زیادی در استان کردستان در غرب ایران را تشکیل می‌دهد؛ این شهر از طرفی رشته کوه‌های هوازو و از طرفی دیگر منطقه‌های بیجار گروس و تیلکو آن را احاطه کرده‌اند.  
غار کرفتو یکی از غار‌های اسرارآمیز و شگفت‌انگیز ایران است و از بزرگ‌ترین غار‌های باستانی کشور محسوب می‌شود، این غار در استان کردستان، در یک رشته کوه آهکی در شمال دره‌ای عمیق و زیبا جای گرفته است و در اطراف آن پناهگاه‌ها، دخمه‌ها و حفره‌های متعددی دیده می‌شود.

دهستان سارال دیواندره
دهستان سارال، از توابع دیواندره، دشتی زیبا و پهناور است و در فصل بهار مانند تابلویی چشم‌نواز در استان کردستان می‌درخشد. دشت‌های پر از گل، صدای آواز پرندگان، چشمه‌های جوشان و اهالی صمیمی و خونگرم، دهستان سارال را به یکی از محبوب‌ترین مقصد‌های گردشگری در شهر دیواندره تبدیل کرده است.

کوهستان چهل‌چشمه
چهل‌چشمه یا چل‌چمه نام کوهی مرتفع در استان کردستان است که مجموعه‌ای بی‌نظیر از گیاهان دارویی را در خود جای داده است.
بافت این کوه ریزشی و فرسایشی است و هنوز تثبیت نشده و رود‌های زیادی مانند قزل‌اوزن، سیروان، خورخوره و زرینه رود از آن سرچشمه می‌گیرند.

آخرین خبر کردستان در اینستاگرام :
https://instagram.com/kurdistan.online