مهر/ آبشار خُور با ارتفاعی در حدود ۵۰ متر از آبشارهای زیبای استان البرز و یکی از آبشارهای نام آشنای کشور برای طبیعت گردها است.

آبشار خُور با ارتفاعی در حدود ۵۰ متر از آبشارهای زیبای استان البرز و یکی از آبشارهای نام آشنای کشور برای طبیعت گردها است.

روستای خور (خور به معنای خورشید است) با ارتفاع تقریبی ۲۴۰۰ متر از سطح دریا در دامنه غربی قله گندم چال (پهنه حصار) قرار گرفته است و از نقاط دیدنی استان البرز است. قله گندم چال (پهنه حصار یا پشته بند) از قلل البرز مرکزی به ارتفاع ۳۴۰۰ متر در بین جاده چالوس و جاده سولقان قرار دارد و از شمال به شهرستانک، از غرب به روستای خور و جاده چالوس، از شرق به دهکده سنگان و جاده سولقان و از جنوب به منطقه وردآورد منتهی می‌شود. آب آبشار از طریق آب شدن برف‌ها از سمت قله پهنه حصار تأمین می‌شود.

در گذشته، نهری کوچک و زیبا وجود داشت که آب آبشار را به سمت مناطق پایین دست هدایت می‌کرد اما اکنون برای انتقال آب به روستا کانالی کوچک و بٍتُنی درست شده است که آب را به صورت زیر زمینی به روستای خور و باغات منطقه هدایت می‌کند به طوری که در میان مسیر دریچه‌هایی برای تغییر مسیر آب به سمت باغات تعبیه شده است. با این وجود مسیر دسترسی به آبشار مملو از چشم‌اندازهایی زیباست و درختان سیب ترش، گوجه‌سبز، زردآلو، گیلاس و آلبالو در میانه راه به وفور به چشم می‌خورد.

آخرین خبر البرز در اینستاگرام :
https://instagram.com/alborztoday