ایسنا/ کارشناس هواشناسی استان اصفهان با اعلام اینکه با نفوذ سامانه ناپایدار در بیشتر مناطق استان افزایش ابر و وزش باد به نسبت شدید تا شدید و بارش رگبارهای بهاری همراه با رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود، گفت: شدت وزش باد در روز شنبه است که گاهی به صورت تندباد لحظه‌ای خواهد بود.

آسیه آقایی، کارشناس هواشناسی استان اصفهان درباره وضعیت جوی چند روز آینده استان اصفهان، اظهار کرد: با نفوذ سامانه ناپایدار در بیشتر مناطق استان افزایش ابر و وزش باد به نسبت شدید تا شدید و بارش رگبارهای بهاری همراه با رعدوبرق پیش‌بینی می‌شود. بارش‌ها در بیشتر مناطق پراکنده است و شدت بارش در نیمه غربی استان و به‌صورت رگباری خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه تا روز یکشنبه ۱۳ فروردین پدیده غالب استان وزش باد خواهد بود، افزود: شدت وزش باد در روز شنبه است که گاهی به صورت تندباد لحظه‌ای خواهد بود. وزش باد شدید در مناطق مستعد به ویژه نیمه شرقی و شمالی استان سبب خیزش گردوخاک محلی خواهد شد. طوفان و تندباد لحظه‌ای توأم با گردوخاک مناطقی چون شهرستان‌های نائین، کاشان، خوانسار، دهاقان، شهرضا، گلپایگان، شهرستان اصفهان، نجف‌آباد، جنوب اردستان، میمه، آران و بیدگل و ورزنه را درگیر خواهد کرد.
کارشناس اداره کل هواشناسی استان اصفهان با اشاره به کاهش محسوس دما بین ۶ تا ۹ درجه طی ۲۴ ساعت آینده، گفت: دمای هوای استان طی ۲۴ ساعت آینده بین یک تا سه درجه کاهش دارد، بیشینه دمای هوای کلان‌شهر اصفهان در گرم‌ترین ساعات امروز به ۲۵ درجه سلسیوس و کمینه آن بامداد فردا به هفت درجه سلسیوس بالای صفر می‌رسد. خسارات ناشی از وزش باد شدید و تنش دمایی برای محصولات کشاورزی دور از انتظار نیست.
وی درباره گرمترین و سردترین نقاط استان، اعلام کرد: بوئین میاندشت با دمای ۶ درجه سلسیوس زیر صفر و خور و بیابانک با ۳۱ درجه سلسیوس بالای صفر به ترتیب سردترین و گرم‌ترین نقاط استان پیش‌بینی می‌شود.
بر اساس همین اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان در اطلاعیه نخست، فعالیت سامانه ناپایدار از بعدازظهر جمعه ۱۱ فروردین‌ماه تا شامگاه شنبه ۱۲ فروردین و به‌صورت وقوع طوفان لحظه‌ای و خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی در مناطقی از استان خواهد بود.

بر اساس اعلام هواشناسی، فعالیت این سامانه ناپایدار در غرب و جنوب استان به صورت بارش رگبار بهاری و در مناطق کوهستانی بارش برف خواهد بود و در سایر مناطق وزش باد و گردوخاک به دنبال دارد.

هواشناسی استان اصفهان در اطلاعیه دوم نسبت به کاهش محسوس بین پنج تا ۱۰ درجه‌ای دما از بعدازظهر جمعه ۱۲ فروردین و ماندگاری هوای سرد تا اواسط روز دوشنبه ۱۴ فروردین‌ماه و احتمال ایجاد سرمازدگی و یخبندان هشدار داده است.
بر اساس این اطلاعیه اوج فعالیت این توده هوای سرد از ظهر شنبه تا ظهر یکشنبه ۱۳ فروردین ماه خواهد بود و احتمال تنش دمایی و سرمازدگی محصولات کشاورزی وجود دارد.‌
در این اطلاعیه کاهش محسوس دما برای تمامی مناطق استان اصفهان پیش‌بینی شده و هواشناسی استان بر لزوم مدیریت مصرف حامل‌های انرژی، کنترل دمای گلخانه‌ها و مراغداری‌ها، پیشگیری از یخ‌زدگی لوله‌های آب و مخازن آب در معرض هوا تاکید کرده است.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today