ایرنا/ مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان گفت: اتباع ۲۴ کشور خارجی در اصفهان اقامت دارند که بیشتر آنها افغانستانی‌های مقیم اُستان هستند.

مهدی نادری، مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان اظهار کرد: این اداره کل در ۴۲ محور، خدماتی را به اتباع خارجی به ویژه افغانستانی های مقیم اُستان ارائه می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: از نگاه کسانی که از بیرون نظاره‌گر امور اتباع خارجی ساکن در اصفهان هستند، شاید مهاجرین ساکن استان، تنها افغانستانی‌های مهاجر باشند اما در واقع اتباع ۲۴ کشور خارجی مختلف در اصفهان حضور دارند.

وی ادامه داد: بعد از افغانستانی‌ها، بیشترین تعداد اتباع خارجی مقیم استان به ترتیب شامل اتباع عراق، هند، پاکستان، سوریه، لبنان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و سایر کشورها قرار دارند.

نادری اظهار داشت: علاوه بر اتباع مقیم اُستان، تعدادی دانشجوی خارجی نیز در دانشگاه‌های استان مشغول تحصیل‌اند که البته بیشتر آنها بصورت مجازی از خدمات دانشگاهی استفاده می‌کنند.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری اصفهان یادآور شد: بیشترین خدماتی که اتباع خارجی ساکن کشورمان دریافت می‌کنند مربوط به افغانستانی‌هاست و البته در قبال آن نیز برای ما کار و فعالیت می‌کنند.

وی یادآور شد: خدمات ارائه شده به اتباع خارجی شامل حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و پزشکی و درمانی می‌شود.

وی تصریح کرد: از نظر اقامت و اشتغال، اتباع افغانستانی و بعد از آن اتباع کشورهای عربی، بیشترین حضور را در اُستان دارند و سرمایه‌گذاران زیادی نیز در بین آنان وجود دارند که دید کشورمان به آنها مثبت است.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی اُستان با اشاره به ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی متعدد به مهاجران خارجی یادآور شد: سال گذشته برای نخستین بار یادواره شهدای فاطمیون در اصفهان برگزار شد و این رویداد، نخستین واقعه اُستانی در این زمینه بود که مورد توجه جامعه خانواده شهدا و جامعه هدف قرار گرفت.

نادری یادآور شد: شهدای اتباع خارجی از مُدافعان حرم و رزمندگان هشت سال دفاع مقدس هستند و خانواده درجه یک این شهدا شامل پدر،مادر، همسر و فرزند طبق مصوبه شورای عالی امنیت ملی، تابعیت ایرانی دریافت می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: بعد از فروکش کردن کرونا، سال گذشته نزدیک به ۱۲ هزار مهاجر و پناهنده برای مراسم اربعین و زیارت کربلا با هماهنگی اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی اصفهان به کشور عراق اعزام شدند.

نادری اظهار داشت: اتفاق خوب دیگری که در اداره کل امور اتباع خارجی اصفهان در این دوره انجام شد، مراوده با گروه‌های مختلف اتباع خارجی در قالب برگزاری جلسات مشترک به مناسبت‌های مذهبی و فرهنگی است.

استان اصفهان بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۲۸ شهرستان دارد و اتباع ۲۴ کشور در این استان اقامت دارند.

آخرین خبر اصفهان در اینستاگرام :
https://instagram.com/isfahan_today