ایسنا/ سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: مجموعه درختان چنار عمارت باغ سراب شاهرود در فهرست میراث طبیعی ملی کشور ثبت شد.

سروش هاشمی، سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان اظهار کرد: مجموعه درختان چنار عمارت باغ سراب شاهرود در میدان امام رضا(ع) جنب اداره بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی – باغ سراب واقع‌شده است.
وی با بیان اینکه این بنای تاریخی دارای ۲۰۰ الی ۲۵۰ سال قدمت است تصریح کرد: این مجموعه تاریخی به شماره" ۱۱۲۵ "در فهرست میراث طبیعی ملی کشور ثبت‌شده‌اند.
سرپرست معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان یادآوری کرد: درختان چنار با تنه‌ای قطور و استوار از جمله گونه‌های درختی پهن‌برگ‌اند که به دلیل زیبایی‌های خاص و منحصربه‌فرد خود به‌ویژه در فرم برگ‌ها و رنگ سفیدپوست تنه جلوه خاصی را در بافت مناطق مختلف ایجاد می‌کنند و با عنایت به مقاومت بالای آن در شرایط مختلف و استفاده از سایه آن در مناطق کویری از اهمیت زیادی برخوردار است.
عمارت باغ سراب نیز که از بنای ثبت شده استان است مربوط به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی است و مکانی بوده که در گذشته قسمت بزرگی از آب شاهرود در این باغ تقسیم می‌شده است. این عمارت در بین اهالی به خانه امیر اعظم و یا خواهر امیر اعظم که مشهورترین حاکم ایالت قومس بوده اشتهار دارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar