ایرنا/ مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران گفت: تا کنون بیش از ۱۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد و خرید تضمینی دانه روغنی کلزا نیز در استان به هفت هزار تن رسید.

عباسعلی وفائی نژاد، مدیرکل غله و خدمات بازرگانی مازندران اظهار کرد: در سال جاری ۳۲ مرکز شامل مراکز خرید ملکی و کارخانه های آرد سازی و سیلوهای بخش خصوصی و مراکز تعاونی روستایی جهت خرید محصول گندم در استان تجهیز و آماده برای عملیات خرید تضمینی گندم هستند.
وی ادامه داد:‌ در راستای سیاست های حمایتی دولت از بخش کشاورزی، عملیات خرید تضمینی محصولات کشاورزی گندم و کلزا در استان مازندران توسط اداره کل غله و خدمات بازرگانی استان در حال انجام است.
وی در خصوص زمان پایان خرید تضمینی دانه روغنی کلزا اعلام کرد: مراکز خرید تضمینی اداره کل غله تا زمان پایان برداشت کلزا در مزارع استان آمادگی لازم برای تحویل گرفتن این محصول از کشاورزان را دارند.
وفائی نژاد با درخواست از کشاورزان برای خودداری از فروش گندم به دلالان و واسطه‌ها، تاکید کرد: تمهیدات لازم به منظور عدم خروج گندم تولیدی از شبکه های رسمی و تعیین شده برای مصرف انسانی صورت گرفته و خرید و فروش گندم خارج از این سیستم احتمال سوء استفاده عوامل غیرمجاز از کشاورزان را فراهم می کند.
مدیرکل غله استان مازندران تاکید کرد: ضرورت دارد کشاورزان عزیز قبل از تحویل دادن محصول تولیدی خود به مراکز خرید تضمینی اداره کل غله با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان ها نسبت به ثبت مشخصات خود در سامانه جامع پهنه بندی اقدام کنند.
سال گذشته بیش از ۸۳ هزار ۵۰۰ تن گندم خرید تضمینی گندم در استان انجام شد، با توجه به رشد سطح زیرکشت گندم در استان از ۵۴ هزار هکتار سال گذشته به بیش از ۵۸ هزار هکتار، پیش بینی تولید امسال گندم در استان ۱۷۵ هزار تن است.

پیش بینی می شود امسال حدود ۱۰۰ هزار تن به صورت تضمینی خریداری شود.
طبق اعلام جهاد کشاورزی و شرکت غله و خدمات بازرگانی مازندران خرید تضمینی کلزا امسال با قیمت سال گذشته یعنی هر کیلو دانه روغنی با ۲ درصد ناخالصی و ۹ درصد رطوبت ۱۵ هزار تومان است. به عبارتی مراکز خرید به ازای هر درصد افت رطوبتی بالای ۹ درصد و افت ناخالص بالای ۲ درصد، از وزن محصول کلزا تحویلی کسر و بهای آن را محاسبه و پرداخت می کنند.
بنابراین گزارش مقرر شد تا در صورت اعلام رسمی قیمت جدید دانه روغنی کلزا، مابه‌التفاوت افزایش قیمت به حساب کشاورزان پرداخت شود.

آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today