صدا و سیما/ رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: بر اساس برآورد اولیه سیل اخیر در بخش‌های مختلف یک‌هزار و ۸۵ میلیارد تومان خسارت به بار آورده است.

نادر تقی‌زاده، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل بیان کرد: سیل اخیر در گرمی و انگوت خسارت هنگفتی را به تأسیسات زیربنایی و بخش کشاورزی اعم از زراعت، باغ و دام وارد کرده که جبران آن بسیار سخت خواهد بود.
وی با بیان اینکه بیش از ۸۰ درصد خسارت به بخش کشاورزی گرمی وارد شده است، اظهار کرد: با برآورد اولیه زراعت و باغداری شهرستان گرمی بیش از یک‌هزار و ۵۹ میلیارد تومان خسارت دیده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: در بخش دام 4 میلیارد و ۳۹۰ میلیون تومان خسارت وارد شده و بیش از ۳۰۰ رأس دام سبک، ۵۰ رأس دام سنگین و ۳۰ باب جایگاه دام خسارت دیدند.
وی گفت: در بخش آب و خاک ۲۱ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان خسارت وارد آمده که عمدتاً قنات‌ها، نهرها و جاده‌های بین مزارع را شامل می‌شود.
تقی‌زاده اضافه کرد: همکاران ما در صندوق بیمه محصولات کشاورزی در حال بررسی دقیق خسارت وارده هستند تا در حوزه‌های مختلف اعم از دام سبک، سنگین و تأسیسات، طیور شامل مرغ، تخم مرغ و تأسیسات، آبزیان شامل ماهی، میگو و زنبور عسل برآورد خسارت‌ها را به صورت دقیق انجام دهند.
وی بیان کرد: در بخش آب و خاک و امور زیربنایی نیز مخاطرات جوی و آسیب‌های وارده به طرح‌های آبیاری تحت فشار، شبکه انتقال آب، راه بین مزارع، ساختمان و تأسیسات در حال بررسی دقیق خسارت وارده هستند.

تقی‌زاده سطح پوشش بیمه اراضی زراعی شهرستان گرمی را ۱۵ هزار و ۲۰۰ هکتار اعلام کرد و ادامه داد: از این میزان ۳۲ درصد ظرفیت پوشش بیمه‌ای شهرستان است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار کرد: تلاش ما بر این است تا با همکاری صندوق بیمه محصولات کشاورزی غرامت زارعین پرداخت شود که در این زمینه اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارها و همکاری ستاد اجرایی امام، یاریگر ما در پرداخت غرامت‌ها و خسارت‌های وارده به کشاورزان خواهد بود.

آخرین خبر اردبیل در اینستاگرام :
https://instagram.com/ardabil__today