صدا و سیما/ معاون نوسازی اداری سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: در تصویب‌نامه مصوب‌شده در اسفندماه ۱۴۰۱ هیئت وزیران اعلام شده بود که به‌منظور مدیریت بهینه مصرف انرژی، آغاز‌به‌کار همه دستگاه‌های اجرایی از ۱۵ خرداد به مدت سه ماه (تا ۱۵ شهریور) ساعت ۶ صبح خواهد بود.

محمد روح‌الامین، معاون نوسازی اداری سازمان اداری و استخدامی کشور طی مصاحبه‌ای نحوه شروع به کار ادارات، بانک‌ها و ناوگان عمومی پایتخت را اعلام کرد.

سوال: از فردا ۱۶ خردادماه ساعت کار ادارات تغییر خواهد کرد و از ۶ صبح خواهد بود. بفرمائید که تصمیماتی که در این خصوص گرفته شده چگونه است؟ ساعت کاری کدام ادارات ۶ صبح است و وضعیت بانک‌ها چگونه خواهد بود؟
روح الامین: همان طور که در تصویب نامه مصوب شده در اسفندماه ۱۴۰۱ هیات وزیران اعلام شده بود، به منظور مدیریت بهینه مصرف انرژی، آغاز به کار همه دستگاه‌های اجرایی از ۱۵ خرداد به مدت سه ماه تا ۱۵ شهریور ساعت ۶ صبح خواهد بود به منظور کمک به همکاران و کارمندان دستگاه‌های اجرایی الحمدلله دستگاه‌هایی مثل شهرداری تهران و همه شهر‌هایی که این موضوع ساعت کارشان تعدیل ایجاد شده، ساعت حرکت شرکت‌های اتوبوسرانی، مترو و همه وسائل نقلیه از فردا ۴ و نیم صبح خواهد بود، برای هموطنانی که از مسیر‌های دور سمت اداراتشان خواهند آمد، با هماهنگی که در شورای هماهنگی بانک‌ها هم اتفاق افتاده ساعت شروع به کار بانک‌ها هم برای کارمندانشان از ۶ صبح و برای ارباب رجوع از ۶ و نیم شروع خواهد شد و همانطور که در اطلاعیه سازمان اداری و استخدامی اعلام شده با هماهنگی که با دستگاه‌های مختلف اجرایی است همه دستگاه‌ها بنا دارند ساعت ۶ صبح را رعایت کنند. در دستگاه‌های ملی، ۴۴ ساعت کار در هفته‌ای که در طبق قانون مدیریت خدمات کشوری ماده ۸۷ آن است در ۵ روز توزیع می‌شود، ۶ صبح تا ۱۴ و ۴۵ دقیقه و در دستگاه‌ها و بخش‌های ماموریتی که خدمتشان ۶ روز است متناسب با سوابق موضوع در روز‌های شنبه تا چهارشنبه و پنجشنبه برای پر کردن ۴۴ ساعت و خدمت رسانی به مردم را خواهند داشت، دستگاه‌های خدمات رسانی مثل بیمارستان‌ها و بعضی دستگاه‌های دیگر که از قدیم خدمات ۲۴ ساعته داشتند ساعت خدمت رسانی شان ۷ روز ضرب در ۲۴ ساعت خواهد بود.

سوال: پس ادارات ۶ صبح شروع به کار می‌کنند و بانک‌ها ۶ و ۳۰ دقیقه
روح الامین: حضور کارمندان بانک‌ها  از ۶ صبح هستند، ولی ارائه خدمتشان از ۶ و نیم خواهد بود.

سوال: دستگاه قضایی چه وضعیتی را خواهد داشت؟

روح الامین: ما در هماهنگی که با قوه قضائیه هم خواهیم داشت، تقاضایمان این است که آن‌ها را هم با این تصویب نامه همراه کنیم، هماهنگی‌ها و مذاکرات اولیه انجام شده فکر می‌کنم آن‌ها هم این همراهی را داشته باشند.

سوال: یعنی ۶ صبح ساعت آغاز به کار بخش‌های مختلف دستگاه قضایی خواهد بود؟
روح الامین: اطلاعیه‌ای که دیروز قوه قضائیه داده به اقتضای تغییری که در بخش‌های داخلی شان داشتند ۷ صبح را اعلام کردند، ولی آن هم پیگیر هستیم با معاون محترم منابع انسانی شان گفتگو کنیم برای یکسانی موضوع و آن‌ها هم بتوانند ساعت را جلوتر بیاورند، هم اکنون چیزی که قوه قضائیه اعلام کرده ۷ صبح است که تقاضا می‌کنیم آن‌ها هم به همین هماهنگی و به مدیریت بهینه مصرف انرژی که نیت اصلی این تغییر ساعت است برای این که هموطنانمان بتوانند در تابستان و گرمای تابستان خدای نکرده قطعی انرژی را نداشته باشند آن‌ها هم تقاضا کنیم این همراهی را داشته باشند.

سوال: ۷ صبح برای مراجعین بخش‌های مختلف دستگاه قضایی اعلام شده یا کارکنانشان هم ۷ صبح هستند.
روح الامین: برای مراجعین.

سوال: پس قاعدتاً همان ۶ صبح برای کارکنانشان خواهد بود و ۷ صبح مراجعین، درست است؟
روح الامین: اطلاعیه شان فعلاً این را تفکیک نکرده، ولی عرض می‌کنم تقاضای ما این است که آن‌ها هم همراه کنیم با خودمان.

سوال: فعلاً تا زمانی که این یکسانی صورت بگیرد ۷ صبح برای دستگاه قضایی خواهد بود. سوالی که مطرح می‌شود خانواده‌هایی که هم آقا و هم خانم شاغل هستند و فرزند هم دارند این‌ها با این تغییر ساعت چه وضعیتی را پیدا میکنند؟ مهد‌های کودک هم قاعدتاً باید ساعت کاری شان حول و حوش ساعت ۶ داشته باشند؟
روح الامین: در تصویب نامه اسفند ۱۴۰۱ برای پدر و مادر‌هایی که هر دو شاغل در دستگاه‌های اجرایی هستند این امکان فراهم شده که با تقاضای هر کدام از آن‌ها به بخش اداری شان هماهنگی بابت مدیریت زمان حضور را امور اداری آن دستگاه انجام دهند که آن فرد پدر یا مادر بتواند برای رساندن فرزندش به مهد یا طول سال که مدرسه بود، هم اکنون که ایام امتحانات است و یکی دو هفته آینده امتحانات هم تمام خواهد شد بتوانند یک مدیریتی کنند، از قدیم باز برای مادران یا همکارانی که فرزند زیر شش سال داشتند یک شناوری در ساعت حضور بود، خبر دارم خیلی از ادارات هم با مهدکودک هایشان هماهنگی کردند و آن‌ها هم از ساعت ۶ صبح پذیرای فرزندان هستند، ولی اگر پدر و مادر هر دو شاغل بودند مکلف شده در تصویب نامه هیات وزیران که امور اداری آن دستگاه‌ها برای هماهنگی تردد و رساندن آن فرزندان برای پدر یا مادر یک شناوری را قائل باشند.

سوال: یعنی چه نوع همکاری قرار است داشته باشند؟
روح الامین: مثلاً پدر و مادر هر دو شاغل در دستگاه اجرایی هستند که باید فرزندشان را برسانند و رساندن و آمدن به سرکار ممکن است یک ساعت برای یکی شان تاخیری ایجاد کند آن یک ساعت را شناوری برایش لحاظ کنند که همکاری که بعد از رساندن با یک ساعت تاخیر سرکار می‌رسد بتواند با یک ساعت اضافه‌تر ماندن، ساعت کارش را پر کند و آسیبی در امور رساندن فرزندش به مهد پیش نیاید.

سوال: پس ساعت کار ادارات ۶ صبح خواهد بود، پایان آن چه ساعتی خواهد بود؟
روح الامین: برای دستگاه‌های ستادی که در ۵ روز هفته خدمت می‌دهند، دستگاه‌های ملی و دستگاه‌هایی که خدمات ستادی در تهران دارند ۶ تا ۱۴ و ۴۵ دقیقه، سایر دستگاه‌هایی که خدمت رسان هستند در ۶ روز و دستگاه‌هایی که از قدیم مثل بیمارستان‌ها، آن‌ها هم طبق روال گذشته.

سوال: بانک‌ها که ارائه خدمت دارند، کارکنان همان ۶ صبح در محل کارشان حضور دارند و ارائه خدمت از ۶ و ۳۰ تا چه ساعتی؟
روح الامین: اگر اشتباه نکنم تا ۱۳ و ۳۰ دقیقه، اطلاعیه‌ای شورای هماهنگی بانک‌ها داده که ۶ و نیم.

سوال: تا ۱۳ اعلام کردند و پنجشنبه‌ها ۶ و ۳۰ تا ۱۲ براساس اطلاعیه شورای هماهنگی بانک‌ها؟
روح الامین: بله همان اطلاعیه مبنای عمل است.

 
 

آخرین خبر تهران در اینستاگرام :
https://instagram.com/online.tehran