ایسنا/ در حالیکه حذف هرگونه تردد ترافیکی خودرویی از محدوده عرصه هگمتانه یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که باید در راستای حذف موانع ثبت جهانی پرونده «هگمتانه و مرکز تاریخی همدان» تا پیش از حضور ارزیابان یونسکو انجام شود اما این اقدام تاکنون صورت نگرفته است.

از زمان ارسال پرونده ثبت جهانی همدان به یونسکو در بهمن‌ماه سال قبل‌، تلاش برای رفع موانع این پرونده جدی‌تر شد و هم‌افزایی برای جهانی شدن همدان نیز شدت گرفت به طوریکه تقریباً تمامی دستگاه‌های مرتبط با این‌موضوع روی کار آمدند و در راستای رفع موانع یاری‌ رساندند.
در این مدت اگرچه کارها به کُندی در حال انجام است اما پیوستگی در برطرف شدن موانع ثبت به وجود آمده که نشان می‌دهد اگر اراده‌ای بر انجام کاری باشد، نشد ندارد و چه بسا اگر این اراده سال‌ها قبل در استان وجود داشت همدان حالا مانند یزد و اصفهان جهانی شده و به یکی از مقاصد مهم گردشگری خارجی تبدیل شده بود.
جهانی شدن اما الزاماتی را می‌طلبد که درباره پرونده ثبت جهانی همدان که پرونده خاصی است و وسعت محدوده در آن وجود دارد، از ویژگی‌های منحصربفردی برخوردار است. از آنجا که این پرونده شامل بناهای بسیار و محدوده گسترده‌ای است ویژگی‌های خاص خود را دارد و به همان اندازه هم جهانی شدنش تأثیرگذار خواهد بود.
اسفندماه سال گذشته، وزارت میراث فرهنگی در گام نخست چهار دستورالعمل را در اولویت قرار داد و به استاندار همدان ابلاغ کرد. در نامه قائم مقام وزیر میراث فرهنگی آمده بود تا پیش از حضور ارزیابان یونسکو در همدان باید این چهار مانع برطرف شده و بر مشارکت کلیه دستگاه‌های مرتبط نیز تأکید شده بود.
تخریب طبقات غیرمجاز ساختمان حوزه هنری و تعدیل ارتفاع این ساختمان یکی از موانع جدی پرونده بود که در هفته جاری این مانع بزرگ رفع و طبقات مازاد حوزه هنری تخریب شد. 

ساماندهی و بهسازی جداره‌های شهری پیاده‌راه اکباتان یکی دیگر از خواسته‌های وزارتخانه است که در حیطه وظایف شهرداری تعریف شده است. درباره این موضوع رئیس سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری شهرداری همدان هفته گذشته به ایسنا گفت که عملیات اجرایی مرمت جداره‌های پیاده‌راه اکباتان همدان هفته آینده آغاز می‌شود.
این در حالیست که علاوه بر جداره‌سازی پیاده‌راه اکباتان که رابطه تنگاتنگی با پرونده ثبت جهانی همدان دارد، جداره‌سازی و ساماندهی جداره‌های پیاده‌راه‌های بوعلی و میدان مرکزی همدان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است که اگرچه اقدامات خوبی طی سال گذشته و امسال در پیاده‌راه بوعلی انجام شده اما جداره‌های میدان امام(ره) نیازمند ساماندهی جدی است.
مرمت و ساماندهی سراها و کاروانسراهای واقع در محدوده عرصه ثبت جهانی دیگر خواسته وزارتخانه است که درباره این موضوع نیز معاون میراث‌فرهنگی استان همدان خبر مرمت کاروانسراها، راسته بازارها و برخی از مساجد و بناهای محدوده ثبت را مطرح کرد.
اتابک صفری‌تورج هفته قبل گفت که در حال حاضر مرمت عمارت جنانی، مرمت کاروانسرای یداللهی، مرمت کاروانسرای تحدید، مرمت کاروانسرای شریف‌الممالک، مرمت کاروانسرای حسین‌خانی، مرمت جداره‌های راسته حاج‌صفرخان، مرمت کاروانسرای قبله و جداره‌های روبروی این کاروانسرا، مرمت کاروانسرای قلمدانی و خانه پورسماکی، مرمت جداره و بالکن کوچه استر و مرمت کاروانسرای گلشن در دست انجام است.
اما به طور قطع در این میان، حذف تردد ترافیکی خودرویی از محدوده عرصه هگمتانه مهمترین مانع پرونده است. این موضوع در ماه‌های اخیر بارها از طرف ایسنا مورد پیگیری بوده و وعده‌هایی مانند حذف سواره از عرصه «هگمتانه» در روزهای آینده، حذف سواره از هگمتانه طی یک‌ماه آینده انجام شود، حذف سواره از هگمتانه تا عید عملی شود، تا چند روز آینده سواره از محوطه هگمتانه حذف می شود، «حذف سواره از هگمتانه» نیازمند اقناع‌سازی جامعه محلی و ... داده شده اما واقعیت این است که تاکنون سواره از هگمتانه حذف نشده و روند رفع بزرگترین مانع ثبت جهانی به کُندی در حال انجام است.
علاوه بر این، آسفالتی که شهرداری همدان سال ۹۶ بر پیکر هگمتانه ریخت نیز یکی از موانعی است که تا زمان حذف سواره امکان برچیده شدنش وجود ندارد و البته معاون میراث‌فرهنگی همدان خبر داده که قراداد این کار آماده است و به محض مسدود کردن خیابان‌ها و حذف سواره از عرصه هگمتانه، آسفالت نیز حذف می‌شود.

آخرین خبر همدان در اینستاگرام :
https://www.instagram.com/hamedan_today