تسنیم/ افزایش خسارت سیل در سوادکوه و پیش‌بینی سیل جدید منجر به تشکیل ستاد مدیریت بحران با حضور مدیرکل مدیریت بحران مازندران در سوادکوه شده است

این روزها آسمان استان مازندران هوای بارش باران بهاری به خود گرفته و شاهد رگبار و رعد و برق هستیم، بارش‌هایی که با خود طراوت می‌آورد و حال و هوای طبیعت زیبای مازندران را رنگ تازگی می‌بخشد اما این ابرهای بهاری در برخی نقاط هوای باران سیل آسا به سرشان زده و از روز سه‌شنبه به شدت می‌بارند تا غم آسمان سبک شود اما زحمت زمین از سبکی آسمان، سنگین شده است و شاهد سیل‌های طغیان‌گر در نواحی کوهستانی هستیم.

شهرستان سوادکوه منطقه‌ای کوهستانی که این روزها در پی باران سیل‌آسا رودخانه تِلارش پیاپی سیلاب‌های عظیمی را از مناطق بالادست ییلاقی با خود حمل می‌کند و شاهد خسارت‌هایی در نواحی ییلاقات روستایی بالادست این شهرستان هستیم.

وقوع سیل در این شهرستان به راه‌های روستایی، حوزه زیرساخت و مسکن خسارت‌هایی را وارد ساخته است، ادامه روند بارندگی سیل‌آسا در سوادکوه و پیش‌بینی وقوع سیل بزرگ در شامگاه پنج‌شنبه، حالت آماده باش را در دستگاه‌های خدمات رسان و مدیریت بحران شهرستان شکل و مدیرکل مدیریت بحران مازندران نیز وارد سوادکوه شد تا در ستاد بحران تدابیر لازم را داشته باشند تا شاهد خسارت کمتری باشیم.

11 روستای سوادکوه درگیر خسارت ناشی از سیل شد

حسینعلی محمدی شیرکلائی، مدیرکل مدیریت بحران مازندران با بیان اینکه به واسطه سامانه بارشی از عصر سه‌شنبه در استان، شاهد خسارت‌هایی بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: بخش‌هایی از محورهای مواصلاتی روستایی و همچنین سردهنه‌های اراضی کشاورزی و 2 واحد مسکونی روستایی در سوادکوه دچار خسارت و محورهای بالادست ولوپی و خطیرکوه درگیر سیل شدند، آمار کل استان21 روستا در استان درگیر سیل شدند و در سوادکوه 11 روستا بوده است.

محمدی شیرکلائی افزود: به واسطه اینکه در ارتفاعات سمنان هشدار سطح قرمز داده شده به دلیل هم مرز بودن با این استان در فرمانداری سوادکوه در حالت آماده باش قرار داریم تا پیامد ناگواری برای محدوده ما اتفاق نیفتد، یگان‌های امدادی و خدماتی در محور اصلی و خطیرکوه فعال و اطلاع‌رسانی لازم توسط فرمانداری انجام شده است.

این مسئول یادآور شد: با توجه به اقدامات خوب سنوات گذشته در سوادکوه در حوزه مدیریت بحران بویژه در بحث دیوار حفاظتی، برید و ... در رودخانه‌های عبوری حوزه شهری و روستایی ، تاثیرات مثبتی داشته است.

مدیرکل مدیریت بحران مازندران پیشبینی و پیشگیری را از موضوعات اساسی در مدیریت بحران برشمرد و اظهار داشت: آنچه که قانون‌گذار در ماده 16 مدیریت بحران بحث پیش‌ بینی و پیشگیری تاکید کرده و دولت را مکلف کرده بود در بودجه سنواتی ابتدای هر سال پیشنهادات خود را در قانون بودجه بیاورد و ردیف خاصی را ذیل امور اقتصادی در قانون بودجه سنواتی ببیند و تامین اعتبار کند.

محمدی شیرکلائی ادامه داد: استانداردی داریم که وقتی 3 تا 5 درصد حوزه پیش‌بینی و پیشگیری هزینه کنیم حداقل 50 درصد کاهش حجم خسارت را خواهیم داشت بر این اساس اگر این اتفاق می‌افتاد ما می‌توانستیم خیلی از موضوعات را پوشش و ایمن کنیم اما در قانون بودجه 1402 علی‌رغم تاکید سازمان مدیریت بحران کشور این موضوع رای نیاورد و به واسطه همین موضوع اقدامات حوزه پیش‌بینی و پیشگیری کند است اما دولت توجه دارد.

مدیرکل مدیریت بحران مازندران ضمن قدردانی از فرماندار و مجموعه فرمانداری سوادکوه در ستاد بحران شهرستان، تصریح کرد: سوادکوه به واسطه شرایط مورفولوژی رودخانه، توپولوژی حوزه آبخیز و توپوگرافی منطقه یکی از شهرستان‌های آسیب‌پذیر مازندران است که اقدامات بیشتری در حوزه مدیریت بحران می‌طلبد و در سوادکوه بیشترین وقت را در حوزه مدیریت بحران انجام می‌دهند و جای تشکر دارد.

حالت آماده باش وقوع سیل در سوادکوه

رمضان غلامی اواتی فرماندار سوادکوه نیز در مورد خسارت سیل در نواحی روستایی، خاطر نشان کرد: در شب‌های گذشته در محور دِراسله و روستاهای دهستان ولوپی شدت بیشتری از وقوع سیل را داشتیم از دوراهی آزادمهر به بالا در کِریکُلا، شیردره، لَلِبَند، شیرکلا، مومیج‌خِیل تا گررودبار، پالند، تیلم و شِش‌رودبار تا دِراسِله آسیب داشته‌ایم.

فرماندار سوادکوه با بیان اینکه بیشترین خسارت در حوزه راه بوده است، اظهار داشت: بیشترین آسیب در حوزه راه بوده و بعد آن در حوزه آب در سردهنه دراسله و گلناب‌دره بیشترین آسیب را داشتیم و در حوزه برق آسیب‌هایی در بحث تیربرق اتفاق افتاد، بیشترین آسیب‌ها در محور خطیرکوه و محور ولوپی در زمین‌های کشاورزی و سردهنه‌ها بود.

وی افزود: شب گذشته در محور چِرات و اَنِند بیشترین خسارت را داشتیم و بعد آن در کارمُزد، مِمشی و لَلِبند و شیرکلا و محور خطیرکوه.

نماینده عالی دولت در شهرستان سوادکوه با بیان اینکه باتوجه به هشدار سطح قرمز وقوع سیل در حالت آماده باش قرار داریم ، گفت: برای امشب پیش‌بینی سیل را داریم و با برگزاری جلسه ستاد مدیریت بحران با حضور مدیرکل مدیریت بحران استان در محل فرمانداری سوادکوه در حالت آماده باش قرار داریم .

غلامی اواتی خاطرنشان کرد: به مردم توصیه کردیم به مناطق ییلاقی نروند اما چند روز گذشته مسافران در محورهای ییلاقی در راه ماندند و نجات دادیم از جمله در شش‌رودبار، اَنند و چِرات و خسارت جانی نداشتیم.

وی با توجه به سایر خسارت‌ها افزود: در بحث مسکونی هم خسارت داشتیم و بیشترین خسارت مربوط به«شش‌رودبار» بوده است.

فرماندار سوادکوه یادآور شد: قبل از وقوع بارش باران آبراه‌ها را باز و احیاء کردیم اما با توجه به کمبود باران در زمستان و عادی نبودن سیلاب و شدت آن خسارت داشتیم.

با وجود خسارت سیل روزهای اخیر و پیش بینی سیل پیش رو، ستاد مدیریت بحران شهرستان در تلاش برای تکرار نشدن تجربه سال‌های اخیر است، امیدواریم طبیعت این بار با خشم کمتری سیلاب را در خود حمل کند و شاهد آسیب دیگری نباشیم.

آخرین خبر مازندران در اینستاگرام :
https://instagram.com/mazandaran_today