ایسنا/ طرح ۲۰ ساله تامین و انتقال آب شرب میانه که به عنوان یکی از پروژه‌های اولویت ‌دار آذربایجان شرقی در سفر نخست ریاست جمهوری(خرداد ۱۴۰۱) تامین اعتبار شده بود، امروز با حضور رئیس جمهور و وزیر نیرو افتتاح شد.

این طرح شامل پروژه تامین آب توسط سد گرمی چای، تصفیه و در نهایت انتقال آب به شهر میانه به منظور تامین بخش عمده آب شرب و بهداشتی شهر میانه و مراکز جمعیتی واقع در مسیر به تعداد ۱۸۰ هزار نفر می‌شود.
خط انتقال این طرح به طول ۴۲ کیلومتر با لوله‌های ۸۰۰ و ۹۰۰ میلمیتری احداث شده و قادر خواهد بود تا ظرفیت ۱۰ میلیون مترمکعب در سال برای افق ۱۴۱۵ آب انتقال دهد.
تصفیه خانه این طرح با ظرفیت ۴۵۰ لیتر در ثانیه شامل مدول ۱ احداث شده و خط انتقال از تصفیه خانه تا مخزن شهر نیز دارای ظرفیت ۹۰۰ لیتر در ثانیه است.
شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی کارفرمای این طرح است و تاکنون ۲۵۰ میلیارد تومان برای اجرای این طرح هزینه شده که با بروزرسانی آن، مجموع هزینه‌های مربوطه شامل ۱۰۰۰ میلیارد تومان می‌شود.
عملیات ساخت سد گرمی چای از سال ۱۳۸۶ آغاز شده ولی به دلیل عدم تامین اعتبار تا سال گذشته راکد مانده بود که با تامین اعتبار در جریان سفر ریاست جمهوری به آذربایجان شرقی عملیات اجرای آن بار دیگر آغار شد.
اکنون‌ بخشی از این سد برای انتقال آب به شهر میانه آماده بوده و باقی بخش‌های آن نیز تا پایان سال به طور کامل به اتمام خواهد رسید.

از مجموع ۴۵۰ میلیارد تومانی که برای این سد در سفر رئیس جمهور مصوب شده ۲۳۰ میلیارد تومان از محل سازمان برنامه کشور و ۲۲۰ میلیارد تومان از محل ماده ۵۶ تامین می‌شود و تاکنون ۱۳۵ میلیارد و ۴۰ میلیون تومان به صورت نقد و ۲۵ میلیارد تومان به صورت اسناد خزانه و در مجموع ۱۶۰ میلیارد و ۴۰ میلیون تومان از محل سازمان برنامه کشور تخصیص یافته و مجوز ۱۳۰ میلیارد تومان از محل سازمان برنامه به صورت نقد و اسناد خزانه دریافت شده است.
طرح آبرسانی به میانه از این سد که همزمان با سد گرمی چای در سال ۸۶ آغاز شده تا سال ۹۳ به دلیل نبود اعتبار به طور کامل راکد مانده بود و هرچند اقداماتی در بین سال‌های ۹۳ تا ۹۷ صورت گرفت، اما پیشرفت چندانی نداشت و این در حالی بود که کمیت و کیفیت آب شرب میانه هر روز بدتر می‌شد و در فصل گرما، تامین آب شرب این شهر با مشکل مواجه می‌شد.
این طرح شامل آبگیری سد گرمی چای، خط لوله انتقال از سد به تصفیه خانه به طول ۶.۵ کیلومتر، تصفیه خانه با ظرفیت ۴۵۰ لیتر بر ثانیه و خط لوله انتقال ۴۳ کیلومتری از تصفیه خانه به میانه تعریف شده بود.
میزان مصرف آب شرب شهر میانه حدود ۹۰۰ هزار تا یک میلیون مترمکعب در ماه است و روزانه ۳۴ هزار متر مکعب آب در این شهر مصرف می‌شود که با آبگیری سد گرمی چای و انتقال آن به تصفیه خانه تازه تاسیس از طریق خطوط لوله آب، میانه در تابستان امسال مشکل سال‌های قبل را نخواهد داشت و دولت برای طرح تصفیه خانه و خط انتقال حدود ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه کرده است.

آخرین خبر آذربایجان شرقی در اینستاگرام :
instagram.com/EAzerbaijan_Today